Екип MyVe
22:03 | 25.08.2024
Време за четене: 03:35 мин.

Ландо Норис триумфира в Гран при на Нидерландия

Британският пилот на Макларън Ландо Норис спечели убедително Гран при на Нидерландия във Формула 1. Той показа изключителна доминация като финишира с повече от 22 секунди аванс пред световния шампион и актуален лидер Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул). Норис спечели и точка бонус за най-бърза обиколка на пистата в Зандвоорт, като я направи за 1:13.817 минути.

Динамика на състезанието

На трето място завърши пилотът на Ферари Шарл Льоклер, който спечели три позиции и се качи на подиума. Ферстапен стартира от втора позиция и влезе първи още в първия завой, изпреварвайки Норис. В 18-ата обиколка Норис успя да влезе агресивно във вътрешната част на един от завоите и изпревари Ферстапен в битката за първото място.

Стратегия и промени по време на състезанието

Британецът наложи много високо темпо и увеличаваше преднината си пред любимеца на домакините, достигайки до над 5 секунди. В 28-ата обиколка Ферстапен влезе в бокса за смяна на гумите и излезе на пета позиция, а малко след него го последва и Норис, който излезе отново пред Ферстапен – четвърти. Временно колоната поведе съотборникът на Норис в Макларън – Оскар Пиастри.

Инциденти и изпреварвания

В хода на състезанието Джордж Ръсел с Мерцедес изпревари Пиер Гасли с Алпин за петото място, а вторият пилот на Ред Бул Серхио Перес и Карлос Сайнс от Ферари подминаха Фернандо Алонсо с Астън Мартин. В 34-ата обиколка и Пиастри се прибра в бокса за смяна на гумите и се върна на пистата на пета позиция, като отново Ландо Норис поведе с близо десет секунди аванс пред Ферстапен.

Финал и класиране

Към края на състезанието почти всички болиди бяха с твърди гуми, като със "софт" бяха само пилотите на Мерцедес Джордж Ръсел и Люис Хамилтън, които бяха съответно седми и осми в класирането. Седем обиколки преди края на състезанието на пистата в Зандвоорт авансът на лидера Ландо Норис пред Макс Ферстапен стигна до повече от 18 секунди, а финишира с повече от 22. На финала флага развя известният нидерландски диджей Армин ван Бурен. Четвърти завърши австралиецът Оскар Пиастри с Макларън, а на пето място приключи другият пилот на Ферари – испанецът Карлос Сайнс.

В зоната на точките са още Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), който е шести, седмият Джордж Ръсел (Великобритания, Мерцедес), осмият Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес), деветият Пиер Гасли (Франция, Алпин) и десетият Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин).

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!