известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Спират вноса на стари коли?!

Екип MyVe
Екип MyVe
16:28 | 14.06.2024
Време за четене: 03:10 мин.
Спират вноса на стари коли?!

Автомобили без екокатегория поне Евро 4 няма да могат да се внасят в България. Това е част от мерките за намаляване на вредните емисии, включени в Интегрирания план за енергетика и климат. Актуализираният план е пуснат за обществено обсъждане преди да бъде внесен за одобрение в Европейската комисия.

Това означава, че коли над 20 години няма да могат да се внасят в страната, предотвратявайки притока на стари автомобили от чужбина. Рестрикциите обхващат и продажбите, като собствениците на такива автомобили няма да могат да ги продават в България. Опциите им са да търсят купувач в трета държава или да предадат автомобила за скрап.

Друга мярка предвижда спиране от движение на автомобили, чиито катализатори или филтри за твърди частици са премахнати, тъй като те изпускат повече вредни газове. Освен това, данъците за старите коли ще се увеличават прогресивно, за да се насърчава използването на по-екологични превозни средства.

Планът включва и насърчаване на купуването на нискоемисионни превозни средства, използващи алтернативни горива, водород или електричество, чрез субсидии и данъчни облекчения. Предвижда се изграждането на 10 хиляди зарядни станции в цялата страна, за да се осигури наличие във всяка община. В момента броят им е около 1600.

Реформата е амбициозна - до 2026 г. нискоемисионните автомобили трябва да достигнат 30 хиляди, спрямо сегашните почти 15 хиляди регистрирани коли на ток. Освен електрификация, се препоръчва използването на синтетични и нисковъглеродни горива, биогорива, водород и хибридно задвижване.

В енергетиката планът залага на слънчевата енергия като ключов елемент в прехода към въглеродна неутралност. Прогнозира се новоизградените мощности да достигнат 7673 MW. От 2025 г. почти половината от производството на ток трябва да идва от възобновяеми източници, постигнато чрез субсидии за инсталации в сгради и облекчено финансиране за наземни и офшорни вятърни инсталации.

Националната цел за дял на възобновяемите източници в потреблението на енергия е 34,48% през 2030 г. Мерките за енергийна ефективност, включително саниране на сградите, предвиждат 11,6% намаление на потреблението на енергия до 2030 г. В плана е включена и работата на АЕЦ "Козлодуй", като двата блока могат да работят съответно до 2047 и 2051 г.

Увеличаването на слънчевата и вятърната енергия ще доведе до спад в цената на тока, която се очаква да намалее от 20,4 ст. за киловатчас през 2025 г. до 12,6 ст. през 2045 г. При газа обаче се очаква поскъпване след 2035 г. заради смесването му с водород, биогаз и синтетичен метан.

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!

Myve google news
Споделете статията в: