известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Причини за наличието на ограничители на скоростта в автомобилите

Екип MyVe
Екип MyVe
18:37 | 30.09.2024
Време за четене: 03:07 мин.
Причини за наличието на ограничители на скоростта в автомобилите

Електронни ограничители на скоростта: Какво са и защо са важни?

В днешно време високата скорост, която мнозина обичат при своите автомобили, е източник на опасност, влияещ пряко върху броя на произшествията и тяхната сериозност.

Ефективни мерки за безопасност

Световната здравна организация посочва високата скорост като най-важният източник на пътни травми. Една от ефективните мерки за ограничаване на скоростта е използването на електронен ограничител на скоростта.

Какво е електронен ограничител на скоростта?

Електронният ограничител на скоростта не е физическо устройство, което може да бъде демонтирано и изхвърлено. Това е програма в електронния блок за контрол, която не позволява на двигателя да продължи да ускорява автомобила след определена скорост.

Най-често автомобилните производители вграждат тази функционалност в бързи и мощни автомобили.

История и развитие

Първото ограничение на скоростта за автомобили е определено със закон в щата Кънектикът, САЩ, на 21 май 1901 г. Законът регламентира движението на автомобили в близост до конски каруци и забранява скорост над 19 км/ч в града и над 24 км/ч извън него.

Максималната скорост на много немски автомобили е ограничена до 250 км/ч чрез електронен ограничител. Пионери в тази област са Audi, BMW и Mercedes-Benz, които през 1987 г. сключиха джентълменско споразумение за доброволно активиране на ограничение на скоростта до 250 км/ч на своите автомобили.

Нарушаване на споразумението

С времето джентълменското споразумение започва да губи сила. Надпреварата за скорост и ускорение е една от причините за това. Купувачите, готови да платят допълнително, могат да получат автомобили, които надскачат границата от 250 км/ч чрез софтуерни настройки.

Ограничения за безопасност

Много организации за безопасност на движението и околната среда активно се застъпват за принудителното оборудване на всички автомобили с ограничители на скоростта. Целта е да се намалят пътните инциденти и смъртността при ПТП.

Интелигентната система за ограничаване на скоростта (ISA) вече се внедрява в редица модели. Тя не "задушава" двигателя непрекъснато, а действа според ситуацията, базирайки се на GPS данни и информация от камери за разпознаване на пътни знаци.

Ако в даден участък водачът превиши разрешената скорост, ISA първо ще го предупреди със специален сигнал. Ако продължи да игнорира тази информация, системата ще ограничи оборотите на двигателя.

Интелигентните ограничители на скоростта започнаха да се вграждат в новите автомобили, излизащи на пазара в ЕС от май 2024 г.

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!

Myve google news
Споделете статията в: