Най-странните автомобилни закони по света: Затвор за превоз на картофи и още!
Законите са създадени, за да осигурят ред и безопасност. Въпреки това, някои от тях могат да изглеждат странни, но все пак трябва да се спазват, за да се избегнат глоби или дори затвор, отбелязва Autocar.
В Австралия, например, има закон, който ограничава теглото на картофите, които могат да се превозват законно. Максималното тегло е 50 кг. Този закон е въведен през 1946 г. и изисква шофьорите, които превозват повече картофи, да имат регистрация за търговец и да са част от Potato Marketing Corporation. Въпреки че няма данни за често прилагане на този закон, той все още е в сила.
В Пекин, за да се ограничи замърсяването и да се даде време за изграждане на инфраструктура, е въведен лимит за броя нови коли, които могат да тръгнат по пътищата всяка година. Лимитът е 60 000 електрифицирани и 40 000 с ДВГ. Жителите участват в лотария за право на покупка на кола, като шансовете са 1 към 500.
В Кипър е забранено на шофьорите да ядат или пият, докато управляват МПС. Дори и малка глътка вода трябва да бъде изпита след спиране на автомобила.
Във Франция шофьорите трябва да имат лични дрегери, запечатани в оригиналната опаковка, които да използват при проверка на пътя. Няма наказание за тези, които не са си купили дрегер, а пътните полицаи правят просто забележка и използват служебен дрегер.
В Германия е незаконно да ти свърши горивото на магистралата. Властите смятат, че това е предотвратим проблем и има много бензиностанции. Шофьорите, които останат без гориво на магистралата, ще бъдат глобени 70 евро.
В Япония има закон, който регламентира как да се минава през локви. Колите трябва да имат калобрани, а шофьорите да намалят и да са готови за маневри, за да не опръскат пешеходците. В Япония също така е забранено да се возиш при пиян шофьор. Глобата е до 3 години затвор и 500 000 йени.
В Испания е забранено да се кара, докато шофьорът носи слушалки, дори и ако става дума за хендсфри устройство. Разрешено е само по време на изпит за мотористи, когато изпитващите подават командите.
В Швейцария е забранено да миете колата си в домашни условия, за да се предотврати замърсяване на околната среда и водата в канализационната система. Миенето на коли е разрешено само на лицензирани автомивки.
В Тайланд е забранено да се управлява МПС или велосипед без тениска или друга дреха. Смята се за незаконно и неприлично да си без дреха, докато управляваш превозно средство.
В някои щати на САЩ, като Мичиган, Монтана и Северна Дакота, няма изискване за технически преглед на автомобила. Прегледът се прави на база възраст и вид на колата.
В Южна Африка не е задължително да имаш застраховка, за да шофираш. В резултат, 70% от шофьорите нямат застраховка, което в комбинация с опасните пътища и масовите кражби, не е добра идея.
В Обединените Арабски Емирства, ако видите камила на пътя, тя винаги има пълно предимство пред всички останали.
Във Великобритания е забранено да се използва мобилен телефон за плащане в драйв тру ресторанти, защото е забранено да се използва мобилен телефон, докато се шофира, а автомобилът с включен двигател се счита за използван.
В Канада, на остров Принц Едуард, е задължително да използвате клаксона, когато изпреварвате, за да предупредите изпреварвания, че има кола до него. Законът е стар и не се спазва стриктно, но все още е в сила.
Обратно в Австралия, е незаконно да оставите колата си незаключена. Ако паркирана кола е отключена, проверяващите могат да наложат глоба до 2200 австралийски долара.