Кой се оттегля от зелената сделка и защо?
Преразглеждане на климатичните ангажименти от ключови държави
Нова Зеландия, Австралия, САЩ и Обединеното кралство са сред страните, които са преразгледали или могат да преразгледат ангажиментите си за климата във връзка с бюджетите си. Парижкото споразумение, договорено през 2015 г. и подписано през 2016 г. от 175 държави, е изложено на риск от страни, които не изпълняват задълженията си.
Фискални съображения и отстъпки
Правителствата по целия свят работят за балансиране на ангажиментите по отношение на климата с фискалните съображения. Въпреки че е постигнат известен напредък, финансовите реалности на изпълнението на екологичните ангажименти предизвикаха вълна от отстъпки. Нова Зеландия вече се оттегли от няколко зелени обещания, докато Обединеното кралство забави някои ангажименти в полза на финансовите приоритети.
САЩ и потенциалните промени при нова администрация
В САЩ има опасения, че победа на Тръмп през ноември може да доведе до повторение на излизането от Парижкото споразумение през 2020 г. Загрижеността около международното споразумение стана водеща новина и в Австралия, където коалиционната партия намекна, че ще се оттегли от ангажиментите си за климата, ако сформира правителство след изборите през 2025 г.
Нова Зеландия и климатичните политики
Под ръководството на министър-председателя Кристофър Луксън, дясноцентристкото коалиционно правителство на Нова Зеландия разтърси международното възприемане на ангажимента на страната към действията в областта на климата. Правителството е в първата си година и планира да отмени забраната за проучване на нефт и газ, въведена от бившия премиер Джасинда Ардърн през 2018 г.
Финансови стимули и нови планове
В първия си бюджет през май, коалицията направи значителни съкращения на проекти за действия в областта на климата и не успя да обяви значителни нови инвестиции за опазване на климата и околната среда. Правителството вече премахна някои финансови стимули около притежаването на електромобили, включително освобождаването от такси за ползване на пътя.
Парижкото споразумение и глобалните ангажименти
Парижкото споразумение признава ангажимента на 195 страни (194 държави и Европейския съюз) за значително намаляване на глобалните емисии на парникови газове и поддържане на повишаване на температурата под 2°C над нивата от прединдустриалната епоха, с опит да се ограничи увеличението до 1.5°C.
Бъдещи предизвикателства и перспективи
Отлагането на забраната за продажба на нови бензинови и дизелови превозни средства в Обединеното кралство до 2035 г. бележи една от най-значимите промени в политиката по време на управлението на Сунак. Това решение предизвика широка критика и накара ООН да търси допълнителна увереност, че Обединеното кралство все още възнамерява да достигне нетна нула до 2050 г.