Как диабетът влияе на безопасното шофиране: съвети и препоръки
Рискът от злополуки при шофьори с диабет: Как да се предпазим
Рискът от злополуки за шофьори с диабет е само около 1,15 пъти по-висок от общия. Наскоро в медиите се появи новина за инцидент, при който мъж с диабет тип 1 изпадна в тежка хипогликемия по време на шофиране. Той беше толкова объркан, че мина покрай къщата си на път за вкъщи и предизвика злополука. Такива случаи карат мнозина да мислят, че шофирането с диабет е опасно.
Съвети за безопасно шофиране с диабет
Трябва да проверите кръвната си захар преди шофиране и не тръгвайте, ако стойността е твърде ниска. Тя трябва да бъде повече от 70 mg/dl (3,9 mmol/l). При сензорната технология стрелката на тенденцията не трябва да сочи надолу. Направете почивка на всеки два часа, проверете стойността и яжте нещо, ако е необходимо. Освен това е разумно да имате под ръка бързодействащи въглехидрати като глюкоза в случай на спешност.
Препоръчва се повишено внимание, когато терапията или дозировката на лекарството са коригирани. Ако падането на захарта е неизбежно, спрете незабавно и изяжте поне два бързи въглехидрата и едва тогава проверете стойността. При бързо падане на кръвната захар, способността за мислене се нарушава. Проверете кръвната си захар за кратко на червен светофар е лоша идея. Трябва да отбиете вдясно отстрани на пътя и да паркирате правилно там, в противен случай рискувате проблеми.
Внимание: Внезапната хипогликемия е опасна
Рискът от злополуки се увеличава, ако се разсейвате с използване на устройство по време на шофиране. Бърз преглед на стойностите на дисплея е добре, стига смартфонът да е в подходящ държач. Внезапната хипогликемия е опасна в трафика. Всеки, който живее с диабет тип 2 и е зависим от инсулин и други лекарства, които стимулират освобождаването на инсулин (напр. солфонилурея), има повишен риск от хипогликемия. Не забравяйте да следвате медицинските съвети.
Кога шофирането е табу за хората с диабет?
Има усложнения, свързани с диабета, които правят шофирането опасно. Тежката ретинопатия, заболяване на ретината, води до зрително увреждане. При полиневропатия усещането за педалите на газта и спирачката се губи поради нервни нарушения в краката. Всеки, записан в програма за управление на заболяването при диабет, преминава редовни прегледи. Ако лекар посъветва да не шофирате, определено трябва да следвате този съвет.