Европарламентът обсъжда преразглеждане на забраната на ДВГ: Най-голямата партия води инициативата
Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата законодателна група в Европейския парламент с 188 депутати, планира да отслаби предстоящата забрана за продажба на коли с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) през 2035 г. Според Automotive News, на среща в Португалия депутатите от ЕНП обсъждат политическите приоритети за следващия петгодишен мандат.
Проектът на тези приоритети, видян от Reuters, включва преразглеждане на правилата за намаляване на CO2 емисиите за нови автомобили и микробуси, с цел да се позволи използването на алтернативни горива с нулеви емисии след 2035 г. Миналата година ЕС прие политика, която ще забрани продажбите на нови автомобили, отделящи вредни CO2 емисии, като на практика ще прекрати продажбите на нови коли с ДВГ, работещи на бензин и дизел.
Европейската комисия заяви, че ще създаде законен път за продажба на нови автомобили след 2035 г., които се движат само с "е-горива" – синтетични горива, които могат да се използват в автомобил с ДВГ вместо бензин. Това може да позволи на производителите да разработят и продължат да продават нова порода автомобили с ДВГ, които работят само със сертифицирани CO2 неутрални горива и са оборудвани с технология, предотвратяваща стартирането им, когато са заредени с бензин или дизел.
ЕНП иска да преразгледа забраната за двигатели с вътрешно горене и да разработи авангардна технология за тях. Ако проектодокументът бъде приет, това ще окаже натиск върху Урсула фон дер Лайен – която принадлежи към ЕНП – относно управлението на зелената програма на Европа, докато търси одобрението на мнозинството от депутатите в ЕС за втори мандат.
Този въпрос е от ключово значение за бъдещето на автомобилната индустрия в Европа и ще има значително въздействие върху производителите на автомобили, които трябва да се адаптират към новите регулации и изисквания за CO2 емисии. Следете новините за повече информация относно бъдещето на автомобилите с двигатели с вътрешно горене и екологичните политики на ЕС.