известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Ефект на треперещите светлини върху водачите и пътниците

Екип MyVe
Екип MyVe
12:23 | 25.10.2023
Време за четене: 04:52 мин.
Ефект на треперещите светлини върху водачите и пътниците

Резюме

Пътната среда включва много фактори, които поради повторения от светлинни сигнали, в рамките на ограничена област от полето, могат да причинят дискомфорт, а в някои случаи дори пристъпи и епилептични припадъци. Под такъв риск са както водачите, така и  пътниците. Тези потенциално опасни фактори могат да възникнат при движение по открит път и в тунел.

Затова авторите разработват експериментална програма с цел да се изследват въздействието им върху пътната среда, които могат да предизвикат епилептични припадъци, дължащи се на ефекта от трептенето и да се осигури методика за проектиране и поддържане на пътища, които са безопасни за всички потребители, включително и за хората с фоточувствителност.

1. Въведение:

Надеждността на системата „пътно превозно средство - водач“ се определя от многобройни и сложни фактори. Статистиката показва, че поведението на участниците в пътното движение е основната причина за произшествията (90 %), което го прави основен елемент, върху който трябва да се съсредоточи вниманието. Тъй като поведението на водача силно се обуславя от възприемането на пътната среда, е много важно да се възприеме подходът на проектиране, съобразен с контекста (CSD) [1], или способността да се проектират пътища, които отговарят на очакванията на шофьорите, съставени от хармонични и координирани модели, без изненади или смущаващи фактори, които могат да накарат водача да загуби контрол над превозното средство или да допусне грешка на пътя.

Някои елементи на пътната среда, които генерират циклични повторения на светлинните потоци (трептене), могат да предизвикат различни по вид смущения при хора с фоточувствителност. Тя може да се определи като необичайна реакция към светлинни стимули и се диагностицира в лаборатория с помощта на електроенцефалограма (ЕЕГ), по време на която пациентът се излага на интермитентна фотостимулация (IPS) [2]. Хората, които имат такава чувствителност могат да бъдат засегнати от редица нарушения, вариращи от усещания за дисбаланс и дискомфорт до прояви, свързани с предизвикването на епилептични припадъци. Фоточувствителността има голям генетичен компонент, има тенденция да се появява предимно по време на предпубертета и пубертета (7÷20 години) и засяга повече жените, отколкото мъжете [3, 4].

Между 5 и 7 % от всички пациенти с епилепсия имат клинична анамнеза, включваща припадъци, причинени от визуални стимули в ежедневието, но дори субекти, които не показват патологични реакции (Photoparoxysmal Response - PPR) към IPS в лабораторията, могат да изпитват симптоми като дискомфорт, главоболие, очно напрежение или вегетативни прояви при наличието на светлинни модели [4].

Някои научни изследвания съобщават, че при шофиране по открит път и в тунел могат да възникнат потенциално опасни ситуации и че при всички случаи скоростта на шофиране играе основна роля [3, 5].

На базата на малкото налични източници, авторите задълбочено изследват факторите на пътната среда, които предизвикват ефекта на трептене на открити пътни участъци и в тунел. За целта е разработена експериментална програма, която включва три основни етапа:

  • разглеждане на италианските разпоредби, за да се оцени тяхната чувствителност към потенциалните фактори, предизвикващи трептене;

  • избор на най-значимите фактори, които предизвикват трептене, измежду описаните в литературата, въз основа на мнението на фоточувствителни пациенти;

  • оценка на светлинните честоти, с които са свързани факторите, оказващи влияние, за определяне на разстоянието до тях на пътя, за да се избегне заболяване от трептене.

2. Фактори на пътната среда, които предизвикват трептене

При шофиране на пътя основните фактори, които могат да предизвикат припадък поради ефекта на трептене, са:

  • слънчева светлина, докато шофьорът пътува по осеян с дървета път;

  • прекъсване на...

 Прочетете цялата статия на следния линк:   https://euctp.com

Споделете статията в: