Автономните технологии: Технологично бъдеще или просто загуба на пари?
Автономните автомобили: Революционна технология, която все още не е готова
Автономните автомобили представляват революционна технология, разработвана активно повече от десетилетие. Първоначалната идея беше тези коли да бъдат готови преди няколко години, но това все още не е реалност.
История на автономните проекти
Първите сериозни стъпки в областта бяха направени от Google през 2009 г. Целта беше да създадат изцяло автономна кола за по-малко от 10 години. Впоследствие проектът беше преоформен в компанията Waymo. Въпреки че няма официални данни за инвестициите, през 2022 г. и 2024 г. са привлечени средства на стойност 5,5 млрд. долара и 5,6 млрд. долара, съответно.
Други компании на пазара
Много компании също работят върху автономни технологии. Tesla е инвестирала повече от 20 млрд. долара. През 2022 г. Volkswagen инвестира 2,3 млрд. долара в пекинска компания за разработка на такива технологии, според Top Gear. Toyota също е отделила над 2 млрд. долара за автономен софтуер. Apple неофициално вложи над 10 млрд. долара, преди да се откаже.
Стойността на инвестициите и въпроси
Вложени са доста милиарди долари, но все още няма готов модел за масовия пазар, който да е одобрен от регулаторите. Основателно е да се запитаме дали тези милиарди не се прахосват. Има ли смисъл да се продължава, или вече вложените средства предопределят необходимостта от завършване на проектите?
Възможни ползи и предимства
Ако бяха вложени в инфраструктура за електрически автомобили, преходът към EV може би щеше вече да е завършен. Въпреки това, потенциалните ползи от автономни коли са огромни. Те биха могли значително да подобрят транспорта, особено там, където има недостиг на шофьори.
„Самоуправляващите се автомобили ще направят живота по-лесен за трудноподвижните хора и ще осигурят личен транспорт.“
Бъдеще на автономните технологии
Компаниите виждат бизнес потенциал и не се отказват от технологиите. Ако не виждаха смисъл, нямаше да продължават да инвестират милиарди. Подобно на електрическите превозни средства, автономните технологии ще станат реалност по-късно от първоначалните очаквания.