Екип MyVe
10:17 | 05.01.2022
Време за четене: 03:17 мин.

Ал Атия увеличи аванса си пред Льоб с почти 38 минути

Етап 3 на рали Дакар 2022 бе доста успешен за "зеления" отбор на Audi, който дебютира в пустинния маратон. Карлос Сайнц взе своята 40-та етапна победа в надпреварата, като успя да измъкне едва 38 секунди от пилота на Toyota Хенк Латеган. Допълнително разведряване за германския тим донесе и Стефан Петерханзел, който успя да завърши обиколката около Ал Кайзума с трето време за деня. Матиас Екстрьом пък записа пето време.

На другия полюс са нещата за вчерашния етапен победител Себастиан Льоб. WRC-легендата първо спука гума в средата на отсечката, а на финала стана ясно, че болидът му BRX Hunter е с повреда в трансмисията и 4х4 задвижването му не работи. Така Льоб финишира на 26-о място и увеличи дистанцията си спрямо лидера при автомобилите Насър Ал Атия на почти 38 минути.

Водещият пилот на Toyota днес заложи на сигурно каране, като изостана с 5 минути от Сайнц и завърши на 8-о място. Прави впечатление че разликите между първите 10 машини бяха много къси, което говори за доста сериозна "гонка". В генералното, Ал Атия има солиден аванс както пред Льоб, така и пред държащия третото място към момента Лусио Алварез (също с Toyota). Аржентинецът, обаче, е сериозно притиснат от съотборниците си Жиниел ДЕ Вилиерс и Язид Ал Раджи.

При мотоциклетите тимът Hero Motorsports записа историческа първа етапна победа в рали Дакар, благодарение на пилота Йоаким Родригес, за когото това също бе първи триумф. Португалецът, обаче, е едва 18-ти в генералното, заради по-слабото си представяне предните два дни. Така лидер във временната подредба остава Сам Съндърленд (GasGas), въпреки незадоволителното си 17-о място днес.

Втори на финала на етапа пристигна таранът на КТМ Тоби Прайс, а приятната изненада за деня бе третото място на дебютанта в рали Дакар 2022 Мейсън Клейн (KTM). В генералното, на второ място продължава да е Адриан Ван Беверен (Yamaha, 9-и днес), следван от Матиас Валкнер (КТМ, 10-и за деня). Любопитна ситуация се получи с Даниел Сандерс (GasGas), който позагуби темпо във втората част на етапа. Оказа се, че австралиецът е натрупал няколко минути изоставане във втората част на етапа, защото... спрял да похапне!