24% от американците дължат повече по заеми за коли, отколкото струват автомобилите - проучване на Edmunds разкрива тревожна тенденция
Четвърт от американците дължат повече по заеми за кола, отколкото струва колата
Проучване, проведено от Edmunds, откри, че четвърт от жителите на Съединените щати, които притежават автомобил, все още дължат значителна сума пари на банката. Анализаторите отбелязват, че за период от година и половина, броят на транзакциите с отрицателен капитал е нараснал от 18,5% на 24,2%. Това означава, че много американци започват да продават колата си на загуба и трябва да плащат допълнително, за да покрият заема.
Исторически рекорд в дълговете
Дълговете по заеми за автомобили са достигнали исторически връх от средно 6 458 долара. Проблемът засяга всички сегменти от компактни кросоувъри до пълноразмерни пикапи. Приблизително 22% от американците дължат поне 10 000 долара по заема си, а 7,5% дължат над 15 000 долара. Това са нетни загуби, които не могат да бъдат покрити със самата продажба на колата.
Причини за финансовите загуби
Експертите описват ситуацията като неподходящ момент за покупка. По време на COVID-19 пандемията, имаше недостиг на микрочипове и автомобилите се продаваха значително над препоръчителната цена на дребно. Сега тези клиенти страдат поради ниската търговска цена. Освен това, много американци теглят „дългосрочни“ заеми, но продават автомобила преди заемът да бъде изплатен, което също води до загуби.
Съвети за потребителите
Анализаторите съветват да се подхожда внимателно към заемите и да не се изкушава от ниска месечна вноска. Заем за кола със срок от седем години почти сигурно няма да бъде изгоден, ако трябва да смените колата по-рано. Според американските стандарти, основният лихвен процент се счита за висок и в момента е около пет процента.