2024 F1 Класиране: Mercedes се завръща с пълна сила

Екип MyVe
Екип MyVe
23:00 | 29.07.2024
Време за четене: 04:37 мин.

Белгийското Гран При бележи 14-ия кръг на Световния шампионат във Формула 1 за 2024 г.

Макс Верстапен води в класирането на пилотите за 2024 г.

Red Bull Racing води в класирането на конструкторите за 2024 г.

Белгийското Гран При

14-ият кръг на Световния шампионат във Формула 1 за 2024 г. се проведе в неделя на пистата Spa-Francorchamps, разположена в красивите хълмове на Ардените.

Отборът на Mercedes-Benz AMG бе този, който трябваше да се победи, като Джордж Ръсел се възползва от рискована стратегия с гумите, за да пресече финала първи, пред съотборника си Люис Хамилтън.

За съжаление за Ръсел, резултатът му бе дисквалифициран след претегляне след състезанието, което показа, че колата му е под минималното изискване. Това означаваше, че Хамилтън спечели - второто му за сезона и рекордното 105-о в цялата му кариера във Формула 1.

Възходът на Mercedes и McLaren

Доминирането на отбора на Mercedes бе рядко завръщане към формата, тъй като отборът се бори през по-голямата част от настоящия сезон и в последните сезони, в които Red Bull доминираше. Независимо от това, всяка промяна е твърде късно за задържането на Хамилтън, който преминава към Ferrari догодина.

McLaren също показва завръщане към формата, с пилотите си Ландо Норис и Оскар Пиастри, които спечелиха две състезания този сезон, включително и двойна победа на Унгарското Гран При. Норис е сега най-голямата заплаха за действащия шампион и настоящ лидер в точките Макс Верстапен от Red Bull, като редовно се качва на подиума в последните кръгове. Той също е втори в класирането на шампионата.

Класиране на пилотите във Формула 1 за 2024 г.