известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Злополучната Alfa Romeo: трагичната история на Гунди

Екип MyVe
Екип MyVe
19:13 | 13.09.2024
Време за четене: 02:37 мин.
Злополучната Alfa Romeo: трагичната история на Гунди

Георги Аспарухов - Гунди: Легенда за любовта

Георги Аспарухов, известен като Гунди, е безспорно едно от най-великите имена в историята на българския футбол. Премиерата на игралния филм „Гунди – Легенда за любовта“ на 18 октомври ще разкаже историята за невероятния талант на звездата на „Левски“ и българския национален отбор. Продуценти на филма са Иван Христов и Андрей Арнаудов от „Междинна станция“, а Нова броудкастинг груп е ексклузивен медиен партньор.

Трагедията

Историята е безмилостна. На 30 юни 1971 г., Гунди катастрофира в прохода „Витиня“. В катастрофата загива и Никола Котков, съотборник в „Левски“. Те качват и трети човек, за който няма много информация. Тримата загиват след свиреп удар в „ЗИЛ“ с ремарке. Гунди се удря в резервоара на камиона, горивото се разлива и автомобилът се запалва, причинивайки смъртта на Аспарухов и Котков.

Последствия и мистерии

Погребението на Гунди е било по-мащабно дори от това на Борис III. Историята на водача на „ЗИЛ“-а показва, че той не е бил виновен за катастрофата. Автомобилът, в който загиват Гунди и Котков, е обвит в мистерия. Единствената снимка на горящата кола показва, че това е Alfa Romeo Giulia GT, но точната модификация остава неизвестна.

Детайли от интервюто на Бончо Дунев

Бончо Дунев, един от най-добрите рали състезатели в България по онова време, споделя, че „колата е била конфискувана на „Калотина“ от италианец“. Според него, автомобилът е бил на 20 000 км и имал мощност 160 к.с., което за времето си е било суперспортен автомобил.

Мистерията около Alfa Romeo Giulia GT

Най-вероятните модификации са 1300 GT и 1750. Има дори предположения за Giulia GT Veloce 1750, чийто дизайн е дело на младия Джорджето Джуджаро от Bertone. GT Veloce 1750 влиза в производство през 1967 г. с двигател от 1.8 литра и максимална мощност от 120 к.с., което противоречи с твърденията на Дунев за 160 к.с.

Затова ще спрем с предположенията и ще отидем на кино, за да видим как е интерпретиран този аспект от историята.

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!

Myve google news
Споделете статията в: