Защо картинг състезанията заслужават място в Олимпийските игри
Автомобилните състезания и Олимпийските игри: История и бъдеще
Олимпийските игри току-що приключиха. През последните няколко седмици вероятно сте видели много брейкданс, спортно ходене и батут в своите потоци от новини. Но за всички странни и забавни събития на тазгодишните Олимпийски игри, едно нещо, което не видяхте в Париж, беше автомобилното състезание. Автомобилните състезания никога не са се наложили на Олимпийските игри, въпреки че са били правени опити.
Ранни опити за включване на автомобилните състезания
На Летните олимпийски игри през 1900 г. основателят на Renault, Луи Рено, и още десетина шофьори се състезаваха около Франция с двуседалки Citroens и Peugeots. Рено спечели златото и внушителната парична награда от 4000 франка. Второ "Олимпийско рали" се проведе на Летните олимпийски игри през 1936 г. в Берлин, където британският състезател Бети Хайг и швейцарският шофьор Пол Абт взеха златото. Въпреки това, Международният олимпийски комитет (МОК) не признава тези състезания като официални събития.
Забрана и надежда
През 2001 г. изглеждаше, че всички надежди са изгубени. МОК практически забрани автомобилните състезания в обновената си харта, като заяви: "Спортове, дисциплини или събития, в които представянето зависи основно от механично задвижване, не са приемливи." За щастие, МОК премахна това правило през 2016 г., а обновената харта от 2023 г. не го споменава.
Картинг като алтернатива
Картингът може да бъде решението за включване на моторни спортове в Олимпиадата. Много от съвременните професионални шофьори са започнали кариерата си с картинг, включително Макс Верстапен и Люис Хамилтън. Картинг състезанията бяха въведени на Летните младежки олимпийски игри през 2018 г. и ФИА продължава да настоява за включването им в Олимпиадата през 2032 г. в Бризбейн, Австралия.
Предимства на картинга
Картингът е по-евтин и по-лесен за стандартизиране в сравнение с Формула 1. Всеки карт ще трябва да отговаря на олимпийски стандарт, а всяка страна ще осигурява екип от механици и инженери. Възможно е състезанията да се провеждат на специализирани трасета или дори по улиците на домакинския град, което би добавило допълнителен чар и вълнение.
Автомобилните състезания на Олимпиадата биха били невероятно зрелище и шанс за млади и талантирани шофьори да се изявят на световната сцена. Нека се надяваме, че МОК и ФИА ще успеят да включат картинга в Олимпиадата през 2032 г.