известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

ЗАКОНЪТ ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА Е ПРОМЕНЯН 100 ПЪТИ. ИМА ЛИ ЕФЕКТ?

ЗАКОНЪТ ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА Е ПРОМЕНЯН 100 ПЪТИ. ИМА ЛИ ЕФЕКТ?

Българският Закон за движение по пътищата е променян над 100 пъти в последните 22 години. Какъв е ефектът от това? Намаляха ли катастрофите и броят на загиналите заради по-високите глоби за скорост и по-тежките наказания за алкохол и дрога? Станаха ли шофьорите по-дисциплинирани или не? Какво показва статистиката на КАТ? Продължи да четеш…Уили, най-добрият приятел на колата ти

През 2018 г. заради увеличените смъртни случаи при катастрофи френското правителство взима твърде непопулярната мярка да намали скоростта от 90 на 80 км/ч по над 400 000 км двупосочни пътища, по които няма централен разделител. Предварително е обявено, че мярката е с двугодишен период на действие. След това трябва да се направи оценка на нейното въздействие и ефективност. Почти никой не вярва в този експеримент. Когато след 24 месеца правят анализ на данните, резултатите показват спад на загиналите в ПТП хора в участъците, където скоростта е била намалена с едва 10 км/ч.

От 1999 г. досега българският Закон за движение по пътищата (ЗДвП) е променян над 100 пъти. Само в периода 2014 г. – 2018 г. има 31 редакции. Отделно има редица подзаконови нормативни актове, сред които 43 наредби по ЗДвП, които също са били изменяни неведнъж.

През годините досега не е правена оценка на ефекта от по-високите глоби, от въвеждането на задължителни дневни светлини на МПС, от премахване на елементи от точковата система за сметка на електронните фишове, от увеличаването на максимално допустимата скорост на движение по магистрали на 140 км/ч, от задължителното ползване на колани на задните седалки и др. Този пропуск отбелязват и в свой доклад от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

Тази година предстоят нови промени на ЗДвП. Затова припомняме някои стари законодателни промени и резултатът от тях.

Какъв е ефектът от по-високите глоби върху шофьорите?

През януари 2017 г. влязоха в сила по-високи глоби за нарушение на скоростните режими. За превишение с над 50 км/ч. в населено място глобата стана 700 лв., а извън населено място – 600 лв. За всеки 5 км. над предвидените 50 км/ч. – с още 50 лева.

Цялата статия може да прочетете на следния линк

Източник: www.уили.com