Южноамериканската борба за литий
Колапс на цените води до намаляване на производството в Южна Америка
Южна Америка играе ключова роля в световните усилия за извличане на литий, необходим за батерии на електрически превозни средства. Регионът известен като "литиевият триъгълник", който обхваща Аржентина, Чили и Боливия, традиционно е бил център за този вид добив.
Драстичен спад на цените и последици
Последните данни сочат, че състезанието за литий може би е спряло на знак за спиране, тъй като цените на лития са спаднали с над 80% от началото на 2023 година. Основният двигател зад това драматично намаление е пренасищането на пазара и по-слабите от прогнозирани потребности на електрически превозни средства, което влияе негативно на печалбата и финансирането в сектора.
Въздействието върху Аржентина
Според доклад на Ройтерс, Аржентина, четвъртият по големина производител на литий в света, преживява вълна от финансови съкращения и забавяния в проектите поради колапса на цените. Компании като Galan Lithium са намалили целите за производство, докато други фирми като Argosy Minerals са предприели драстични мерки като намаляване на персонала и затваряне на пилотни предприятия.
Влияние върху големи компании и прогнози
Не само малките играчи са засегнати; големи фирми като Рио Тинто и Arcadium също са поставили на изчакване мащабни планове за разширяване. Само Arcadium е спрял проекти на стойност близо 500 милиона долара между Канада и Аржентина. Оборотът на пазара е довел до намаляване на прогнозирането за производството на Аржентина до 2027 година с около 10%, отслабвайки позицията на страната като водещ производител на литий.
Последствия за автомобилната индустрия
За автомобилните производители и производителите на батерии, зависими от аржентинския литий за захранването на електрическите им флоти, това забавяне може да усложни доставката. Експертите предвиждат потенциален недостиг на доставка до края на десетилетието, когато се очаква рязко повишаване на глобалното търсене на електрически автомобили. Въпреки че цените може да се възстановят към средата на 2025 година, текущото пренасищане и слабата потребност се очаква да запазят цените ниски до 2026 година.
Дългосрочни перспективи
Въпреки че бумът на лития може да е затруднен, дългосрочната необходимост от метала остава силна, подтиквана от глобалния преход към батерийни технологии.
„Докато настоящият период изглежда непреодолим, необходимостта от литий в бъдеще е неизбежна.“
За да получавате най-новата информация и анализи за автомобилната индустрия, абонирайте се за нашия бюлетин.