Всичко за хибридните автомобили PHEV: какво представляват и как работят
Plug-in хибридите: Смес от конвенционални и електрически автомобили
Plug-in хибридите, известни също като PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle), съчетават функции както на конвенционалните автомобили с вътрешно горене, така и на електрически превозни средства. Те могат да изминат до 100 км само на електричество, което често предизвиква объркване сред купувачите.
Сложността на plug-in хибридите
Plug-in хибридното задвижване е по-сложно в сравнение с бензиновите автомобили, конвенционалните хибриди или електрическите превозни средства. Например, PHEV може да работи като класически хибрид, подобно на Toyota Prius, но има по-голяма батерия, която позволява пробег до 100 км само на електричество, достатъчен за градско шофиране.
Електрифицирани автомобили
Някои хора смятат PHEV за електромобили, но по-точното определение би било "електрифицирани автомобили" поради наличието на двигател с вътрешно горене. Plug-in хибридите се делят на два вида: такива, които имат разделяне на енергия (от батерията и двигателя с вътрешно горене) и такива, които използват бензиновия двигател единствено като генератор за презареждане на батерията. Пример за втория тип е BMW i3, който е по-рядко срещан.
Комбиниране на въртящ момент
Повечето PHEV комбинират въртящ момент от двигателя и електрическия мотор за задвижване на една ос, обикновено предната. Тази схема е често използвана от Toyota и Ford. В същото време някои автомобили имат и задвижване на всички колела, което се формира чрез инсталиране на електрически мотор на задната ос или чрез предаване на въртящ момент през задвижващ вал.