Винетките поскъпват?

Очаква се увеличение на приходите от пътни такси с близо 200 млн. лв. през 2025 г.
Правителството подготвя увеличение на тол таксите и цените на винетките, след като данните за 2024 г. показват спад в приходите от пътни такси с близо 300 млн. лв. Това става ясно от публикувания проект за държавния бюджет на Министерството на финансите за 2025 г.
Проблемът с приходите от пътни такси бе обявен от премиера Росен Желязков още в началото на февруари, когато бе разпоредена смяна на ръководството на Националното тол управление. Според финансовото министерство, през 2024 г. от винетки и тол такси са събрани 512,6 млн. лв. – с 294,8 млн. лв. по-малко в сравнение с предходната година, когато постъпленията бяха 807,4 млн. лв.
Повече коли на пътя, но по-малко приходи – парадоксът на тол системата
Въпреки че трафикът по републиканската пътна мрежа е нараснал с близо 2% през 2024 г., приходите от тол такси са намалели. Според официалните данни на АПИ, през 2024 г. по българските пътища са преминали над 255 милиона превозни средства, от които 204 милиона са леки автомобили, а 48,2 милиона – товарни.
Спадът на приходите предизвика остра реакция от страна на правителството, което настоя за увеличение на таксите. Според премиера Желязков, трябва да се възстанови балансът в разпределението на разходите между обикновените шофьори и тежкотоварния трафик, който оказва най-голямо въздействие върху пътната мрежа.
Българските тол такси – най-ниските в Европа
Кабинетът аргументира повишението на таксите с факта, че те са сред най-ниските в Европа. Според сравнителен анализ, българските тол такси са с 55% по-ниски от тези в Сърбия, а в сравнение с Гърция, Унгария и Австрия – близо три пъти по-ниски.
При въвеждането на тол системата през 2019 г. правителството на Бойко Борисов очакваше тя да осигури годишни приходи от над 1 милиард лева. Вместо това, пет години по-късно, събраните суми са наполовина по-малки.
Какви приходи очаква правителството?
С увеличението на тол таксите правителството планира да повиши приходите с 199 млн. лв. през 2025 г., като те трябва да достигнат 711,5 млн. лв.. През 2026 г. се очаква допълнителен ръст от 52 млн. лв., като прогнозните приходи ще бъдат 763,4 млн. лв.. Въпреки това, дори с тези корекции, сумата остава далеч от първоначално заложената цел от 1 милиард лева.
За сравнение, в Чехия, където камионите плащат за ползването на около 7000 км пътна мрежа, приходите от тол такси за 2023 г. възлизат на 686 млн. евро, което надвишава българските постъпления значително.
Годишната винетка отново става 97 лв.
Освен увеличението на тол таксите, правителството планира да възстанови цените на винетките на нивата им от 2021-2022 г. Така най-разпространената годишна винетка за леки автомобили ще струва 97 лв. вместо настоящите 87 лв.. За сравнение, в Румъния цената на годишната винетка е около 55 лв.
Тази промяна се очаква да донесе допълнителни 12,4 млн. лв. в държавния бюджет през 2025 г. и още 4,1 млн. лв. през 2026 г.
Неравномерното разпределение на пътните такси
През последните години приходите от винетки са били по-високи от тези от тол таксите за тежкотоварния трафик, което означава, че обикновените шофьори са плащали повече от транспортния сектор. Това предизвика критики от страна на някои експерти, които настояват за по-справедливо разпределение на разходите.
Бившият вицепремиер и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов коментира още през 2022 г., че България е в „абсурдна ситуация“ в сравнение с останалите европейски държави. По думите му, в ЕС обикновено около 70% от приходите от пътни такси се генерират от тежкотоварния транспорт, докато у нас този дял е значително по-нисък.
Временно или дългосрочно решение?
Финансовият министър Теменужка Петкова защити увеличението на винетките, заявявайки, че тяхното поевтиняване през 2023 г. е било временна мярка, въведена заради икономическите последици от пандемията. Според нея сега е необходимо възстановяване на цените до нивата им от преди COVID кризата.
Въпросът обаче остава – ще реши ли увеличението на тол таксите и винетките дългосрочните проблеми с приходите в пътната система? Или ще се окажем в ситуация, в която държавата отново ще е принудена да търси алтернативни решения?
Заключение
Увеличението на тол таксите и винетките е неизбежно в опита на правителството да компенсира загубените приходи от пътни такси. Въпреки че цените остават по-ниски от тези в много европейски страни, въпросът за тяхното ефективно управление и разпределение остава отворен. Дали транспортният сектор ще приеме новите тарифи без съпротива и как ще реагират обикновените шофьори, предстои да видим.
Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!
