В АВТОМОБИЛА САМО С ПРАХОВ ПОЖАРОГАСИТЕЛ
Автомобилите да бъдат оборудвани само с прахов пожарогасител. Това означава, че водните, пенните и пожарогасителите с въглероден диоксид ще бъдат забранени за пътните превозни средства. Това предвижда проект за изменение и допълнение в Закона за движение по пътищата. Какви други правила готвят за пожарогасителите? Продължи да четеш…
В настоящия Закон за движението по пътищата (ЗДвП) е записано, че всички пътни превозни средства (ППС) задължително трябва да бъдат оборудвани с пожарогасител. В предишна публикация вече информирахме читателите на Уили, че липсата на такъв уред прави автомобила неизправен. Шофьорът може да бъде глобен, а на колата може да бъде отказан технически преглед. Отделно, застрахователят може да откаже да покрие щета от пожар. Пожарогасителят трябва да минава и през ежегодна проверка в оторизиран сервиз.
В нормативната уредба обаче има и много пробойни. Проблем №1 е липсата на регламентация по отношение вида и броя на пожарогасителите, както и на количеството на гасителното вещество, с които трябва да бъдат заредени пожарогасителите, в зависимост от категорията на превозното средство. Проблем №2 е липсата на регламентация за извършване на обслужването на тези уреди.
За да запълни пропуските, служебният кабинет прие проект за промяна в ЗДвП. Документът вече е внесен в парламента и е разпределен по комисии за разглеждане. Дали той ще остане в сегашния си вариант, или не, предстои да видим.
Леките коли с поне един прахов пожарогасител, автобусите – с два
В самия проект на ЗДвП е записано, че моторните превозни средства от категориите М1, М2, М3, N1, N2, N3, О2, О3, О4, L5e, L6e и L7e трябва да бъдат оборудвани с пожарогасители, определени с наредбата по чл. 140, ал. 2 от ЗДвП. Повече информация за това какви са намеренията по отношение на пожарогасителите се съдържа в приложението „Частичната предварителна оценка на въздействието“ (ЧПОВ).
Ето накратко какво се предлага:
1. не по-малко от един прахов пожарогасител с минимално количество на праха 1 кг., предназначен за гасене на пожари от класове A, B и C. Същото важи за:
- МПС от категория M1 с тегло не повече от 3,5 т.;
- категория N1;
- категории L5e, L6e и L7e;
2. не по-малко от един прахов пожарогасител с минимално количество на праха 2 кг., предназначен за гасене на пожари от класове A, B и C. Това ще важи за:
- МПС от категория M1 с тегло над 3,5 т.;
- категория М2 с не повече от 16 места за сядане, без мястото за сядане на водача;
- ремаркета от категория О2 и О3;
3. не по-малко от един прахов пожарогасител с минимално количество на праха 6 кг., предназначен за гасене на пожари от класове A, B и C. Ще важи за:
- МПС от категория M2 с повече от 16 места за сядане, без мястото за сядане на водача;
- категория М3 с не повече от 16 места за сядане, без мястото за сядане на водача;
- категория N2;
- категория О4;
4. не по-малко от един прахов пожарогасител с минимално количество на праха 6 кг., предназначен за гасене на пожари от класове A, B и C и един прахов пожарогасител с минимално количество на праха 2 кг. за гасене на пожари от класове A, B и C. Това се отнася за:
- МПС от категория M3 с повече от 16 места за сядане, без мястото за сядане на водача (автобуси);
- категория N3 (камиони).
Цялата статия може да прочетете на следния линк
Източник: www.уили.com