Екип MyVe
23:20 | 02.10.2024
Време за четене: 03:30 мин.

Toyota Gazoo Racing с високо напрежение в Световния рали шампионат на FIA

Отборът на Toyota Gazoo Racing World Rally Team осигури високо напрежение в Световния рали шампионат на FIA (WRC) след двойната победа в Чили. Битката за световния шампионат се изостри значително.

Двойна победа за Toyota в Чили

Toyota Gazoo Racing спечели двойна победа в общото класиране и първите три места в отделното класиране „Супер неделя“. С тези резултати отборът събра максималните 55 точки за производителя според новите разпоредби, въведени в началото на годината. Две ралита преди края на шампионата, Toyota намали разликата в класирането на производителите от 35 на 17 точки.

Предизвикателства в планините на Биобио

В неделя, титулярите трябваше да се изправят пред предизвикателните условия в планините на региона Биобио, южно от град-домакин Консепсион. Рованпера поведе на Еванс предния ден в гъста мъгла. Себастиен Ожие, който излезе първи на трасето след повреда в събота сутринта, се възползва от влажните условия и спечели четирите специални етапа заедно с навигатора Винсент Ландаис.

Рованпера с четвърта победа за сезона

Съотборникът му Рованпера започна последния ден с преднина от 15,1 секунди пред Еванс и успя да я увеличи в първите два сутрешни теста. На последния Power Stage той беше само с 0,1 секунди по-бавен от Ожие и взе четвъртата си победа за сезона заедно със своя навигатор Йоне Халтунен. С 15-ия си триумф за Toyota, Рованпера се изравнява с двукратния шампион Карлос Сайнц, който досега е спечелил най-много WRC победи за отбора.

Успех и за третия пилот на Toyota

Третият пилот на Toyota също беше убедителен. Вторите Елфин Еванс и навигаторът Скот Мартин се качиха на подиума за пети път този сезон. След като водиха известно време в рали Чили, те завършиха трети в специалното класиране и пети на Power Stage в Super Sunday. Това означава, че Еванс, подобно на Ожие, има поне теоретичен шанс да спечели титлата при пилотите - 60 точки могат да бъдат спечелени в последните две състезания.

Изказване на Акио Тойода

„На целия екип благодаря, че постигнахте максималния резултат от 55 точки на състезание! Страхотни сте! След трудните резултати във Финландия и Гърция беше трудно за всички. Много се радвам, че упоритата работа на всички се отплати“, казва Акио Тойода, председател на Toyota Gazoo Racing World Rally Team. „Нека се насладим на последните състезания за сезона от позицията на преследвач! Наистина очаквам с нетърпение рали Япония.“

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!