известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Силвия Петкова, адвокат по наказателно право: Ограничаването на права заради глоби е абсурд

Екип MyVe
Екип MyVe
16:54 | 03.04.2023
Време за четене: 02:50 мин.
Силвия Петкова, адвокат по наказателно право: Ограничаването на права заради глоби е абсурд

– Адвокат Петкова, често ли пробите за наркотици на шофьорите са грешни и доколко човек може да докаже, че не е бил надрусан?
– За съжаление, оказва се, че твърде често водачи дават фалшиво положителни резултати при изпробване за установяване употребата на наркотични вещества. Възможността за опровергаване на резултата от техническото средство е една единствена – чрез даване на биологични проби (кръв и урина) за изследване. Не съществува случай, или поне на мен не ми е известен такъв, в който резултатът от биологичната проба да е фалшиво положителен. Тоест – ако водачът действително не е употребил наркотични вещества, то биологичната проба със сигурност ще бъде отрицателна. Друг е въпросът кога ще бъде готова. И проблемът с огромните забавяния на резултатите от биологичните проби не е законодателен, а чисто практически и изключително тривиален. Военно-медицинска академия, чиито химико-токсикологични лаборатории изследват пробите на водачи за употреба на наркотични вещества или техни аналози, не е обезпечена с достатъчен човешки ресурс и техника и това е единствената причина резултатите да не бъдат готови в разумни срокове.

– Въведоха по-съвременни наркотестове, но и те май не са надеждни. Вярно ли е, че 45% от полевите проби са грешни?
– Dreager DrugTest 5000 не е нов тест. Напротив. Той се използва от служителите на “Пътна полиция” отдавна. До 2019 г. едновременно с Dreager DrugTest 5000 се използваше и Draeger DrugCheck 3000, който към момента е изтеглен от употреба именно поради факта, че беше изключително неточен. Проблемите, които възникват при изпробването с Dreager DrugTest 5000 са свързани с две обстоятелства. Първо, тестът е относително чувствителен, включително и при употреба няколко дни преди проверката. И второ – масово полицейските служители не са обучени правилно да боравят с теста, а нарушаването на правилата за взимане и изследване на пробите може да доведе до фалшиво положителни резултати. Относно процента фалшиво положителни резултати, той е 45% според първото и единствено по рода си подобно изследване, проведено наскоро от Националния фокусен център.

– Някои лекарства могат ли да дадат фалшив резултат за наркотици?
– Да, това са някои лекарства, съдържащи ...

Прочетете цялата статия на следния линк:   https://avto-moto.bg

Споделете статията в: