Ще има ли недостиг на редки метали до 2030 г.?

Проблеми за автомобилната индустрия в бъдещето
В процеса на преминаване към електрически автомобили, търсенето на редки метали се очаква да се увеличи значително. Експерти предупреждават за възможен недостиг на тези материали до 2030 г., което би могло да създаде сериозни проблеми за веригата за доставки на автомобили. Според последни прогнози, продажбите на електромобили се очаква да нараснат от 4,5 милиона през 2023 г. до 28 милиона всяка година до края на десетилетието. Въпросът дали може да стигнем до край на редките метали вече тревожи някои специалисти от автомобилната индустрия.
Веригата за доставки на материали
Според доклад на McKinsey, тази промяна може да има сериозни последствия върху веригата за доставки на батерии до 2030 г. и дори да предизвика геополитически напрежения. Производството на тези метали е съсредоточено в няколко държави като Индонезия за никела, Аржентина, Боливия и Чили за лития, и Демократична република Конго за кобалта.
Европа и зависимостта от чужди доставки
Рафинирането обикновено се извършва другаде, често в Китай (за кобалта и лития) и Индонезия (за никела). Тази ситуация създава допълнителни проблеми за региони като Европейския съюз и САЩ, които имат значителна нужда от вносни материали и често разчитат на източници от една държава. Например, Европейският съюз внася 68% от кобалта си от Демократична република Конго и 79% от рафинирания си литий от Чили.
Ролята на рециклирането
За да се избегнат тези напрежения, авторите на доклада препоръчват индустриите да залагат на рециклирането. Работата в затворен цикъл в модел на кръгова икономика чрез повторно използване на материали от старите батерии може да намали зависимостта от нови екстракции. Някои компании вече работят в тази посока.
Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!
