Съвети за безопасно шофиране в горещото лято: Как да останете защитени на пътя
Как да шофирате безопасно през лятото: съвети от ACV
През лятото екстремните климатични условия могат значително да увеличат риска от злополуки по пътищата и да причинят значителни щети. Автомобилният клуб Verkehr (ACV) дава съвети как шофьорите да стигнат безопасно до местоназначението си.
Гръмотевични бури и аквапланинг
Летните гръмотевични бури могат да се появят бързо и да намалят видимостта. Силният дъжд създава риск от аквапланинг, а падналите дървета или клони представляват допълнителен риск. По време на гръмотевични бури водачите трябва да включват фаровете си и да спазват достатъчно разстояние от другите превозни средства. При видимост под 100 метра правилата за движение по пътищата определят максимална скорост от 80 км/ч, а от 50 метра само 50 км/ч. Тогава могат да се включат и задните фарове за мъгла.
Паркиране и безопасност при светкавици
Ако искате да паркирате колата си по време на гръмотевична буря, трябва да избягвате хълмове и дървета. Пътниците са на безопасно място от светкавиците в колата, защото каросерията действа като Фарадеева клетка, която провежда електрическия заряд около пътниците. Въпреки това, в случай на удар от мълния, металните части вътре не трябва да се докосват.
Съвети за къмпингуващи
Важно за къмпингуващите в кемпер или каравана: в допълнение към затварянето на всички прозорци, врати и люкове на покрива, 230-волтовият кабел трябва да бъде изключен отвън и поставен на поне един метър от автомобила, за да се избегнат повреди, причинени от пренапрежение. Безопасно място за престой е кабината на кемпера или в теглещото караваната превозно средство.
Градушка и високи температури
Градушка може да удари автомобилите дори със скорост над 100 км/ч. Видима повреда на ламарината може да възникне при размер на зърното от само три сантиметра, повреда от пет сантиметра парчета или повече изисква значителни ремонтни дейности. Ако попаднете в градушка по време на шофиране, трябва да помислите за намиране на покрито място за автомобила.
При външни температури от 30 градуса по Целзий, интериорът на неподвижен автомобил може да се нагрее до над 50 градуса по Целзий само след един час на слънце. Преди да влезете в прегрят автомобил, препоръчително е да оставите горещия въздух да излезе през вратите и прозорците. Температурата на климатичната система не трябва да е твърде ниска след включването й и не трябва да бъде повече от около шест градуса по Целзий под външната температура, в противен случай можете бързо да настинете.
Превантивни мерки при високи температури
При високи температури съществува риск от повреда на двигателя поради прегряване. За да предотвратите това, нивото на охлаждащата течност трябва да се проверява редовно. Важно за електрическите автомобили: високите температури могат да повлияят на работата на батерията. Над 35 градуса по Целзий капацитетът за съхранение намалява, което намалява обхвата. Затова електрическите автомобили трябва да се паркират на сянка или в гаражи при силни горещини и да се избягва честото бързо зареждане. Когато външните температури са високи, по-ниската мощност на зареждане е по-щадяща за батерията.
Как да се справите при буря
В случай на буря водачите трябва да се подготвят за метеорологичните условия преди да потеглят и да избягват маршрути с много дървета. Необходимо е повишено внимание при вятър със сила 5 (до 38 км/ч) и нагоре. Ако има силна буря или предупреждение за ураган, трябва да избягвате да шофирате напълно. Превозните средства с надстройки като багажник на покрива или багажник за велосипеди са особено податливи на пориви поради увеличената повърхност. Същото важи и за кемперите и караваните.
При силен дъжд трябва да се избягват подлезите, да се намали скоростта и да се увеличи безопасното разстояние до превозното средство отпред. Ако пръскаща се вода попадне във всмукателната зона на двигателя, това може бързо да доведе до сериозна повреда. В случай на аквапланинг е важно да избягвате силни движения на волана и спирачни маневри, да не ускорявате и да оставите автомобила да се движи по инерция, докато гумите отново влязат в контакт с пътя.
Редовната проверка на дълбочината на грайфера на летните гуми е важна, за да се гарантира, че автомобилът има добър контакт с пътя дори при силен дъжд. Летните гуми трябва да имат поне 1,6 милиметра, но се препоръчва три милиметра дълбочина на грайфера.