Renault може да се наложи да плати $1,3 милиарда, ако се върне в Русия

Изпълнителният директор на AvtoVAZ изисква компенсация за направените инвестиции
Докато войната между Русия и Украйна продължава, съществува надежда, че преговорите скоро ще сложат край на конфликта. Ако това стане, вероятно е много западни компании, които напуснаха Русия след инвазията, да се опитат да се върнат. Въпреки това, връщането няма да е евтино.
Реакцията на компаниите спрямо войната беше бърза и настойчива. Русия беше обект на строги санкции, а множество автомобилостроители напуснаха пазара изцяло. Сред тях беше Renault, която притежаваше 68% от AvtoVAZ, производител на Lada. Въпреки, че Renault не желаеше да напуска, компанията отстъпи на политическия натиск, като продаде активите си на руския изследователски институт NAMI за символична 1 рубла.
Искане за компенсация при потенциално завръщане
Съгласно информация от изпълнителния директор Максим Соколов, NAMI е инвестирала огромни суми в AvtoVAZ след оттеглянето на Renault. През 2023 година са инвестирани около 27,5 милиарда рубли (\~311 млн. долара), а през 2024 почти 40 милиарда рубли (\~453 млн. долара). Тази година ще бъдат инвестирани още 45 милиарда рубли (\~510 млн. долара).
„Осъществените разходи надвишават средногодишния обем на инвестиции, които бяха направени, когато Renault беше акционер“, казва изпълнителният директор на AvtoVAZ Максим Соколов.
Renault е инвестирала около 20-22 милиарда рубли (\~226-249 млн. долара) в AvtoVAZ ежегодно преди да напусне. Соколов вярва, че е правилно френската марка да компенсира NAMI, ако се върне в Русия.
Renault засега няма планове за връщане
Въпреки изискванията от страна на Соколов, Renault не е предоставила индикации за желание да се върне в Русия. Според Business Insider, компанията не очаква промени в краткосрочен план по отношение на завръщането си.
Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!
