известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Разобличаване на митове за предпазните колани: Истината, която трябва да знаете

Екип MyVe
Екип MyVe
15:13 | 03.07.2024
Време за четене: 03:22 мин.
Разобличаване на митове за предпазните колани: Истината, която трябва да знаете

Предпазните колани са доказали своята ефективност в продължение на десетилетия. Изпитания и краш тестове показват, че предпазните колани спасяват шофьора и пътниците в автомобила от сериозни наранявания по време на катастрофи.

Въпреки това, хората продължават да разпространяват митове и истории, които противоречат на статистическите данни. Мнозина вярват на тези истории повече от официалната информация и в нарушение на изискванията на Правилата за движение по пътищата, пренебрегват предпазните колани или ги използват неправилно.

Един от най-разпространените митове е, че предпазните колани причиняват травми. Французинът Густав Дези Лебе създава предпазните автомобилни колани през 1903 г., а модерният триточков колан е изобретен от дизайнера Нилс Бохлин от Volvo. С увеличаването на скоростите, поясният колан започва да причинява сериозни травми на вътрешните органи, което води до пренасочване на част от товара към гърдите.

Първите колани трябваше да бъдат здраво фиксирани, за да осигурят плътно прилепване към тялото. Малко хора обаче правеха това, което ги правеше безполезни и дори опасни. През 90-те години започва масово използване на колани с обтегачи, които позволяват на водача да се движи свободно на седалката, но при инцидент мигновено затягат колана и фиксират тялото преди удара.

Друг мит е, че пътниците на задните седалки не трябва да носят предпазни колани. Пътниците без колан са опасни не само за себе си, но и за другите хора в купето. При сблъсък те могат да се удрят в гърба на предните облегалки и да ги счупят, изместват водача или предния пътник напред и настрани покрай въздушната възглавница. Затова всички хора в колата трябва да носят предпазни колани.

Съществува и митът, че обезопасен с колан възрастен може да държи дете в скута си. При сблъсък със скорост 60 км/ч дете с тегло 15 кг гарантирано ще се изплъзне от ръцете на възрастен, тъй като при претоварване теглото му се увеличава многократно. Следователно детето винаги трябва да седи в детска седалка и да е обезопасено с предпазен колан.

Накрая, един стар мит гласи, че при инцидент е по-добре да бъдеш изхвърлен от колата. Днес подобен сценарий почти сигурно завършва със смърт. Със съвременните конструкции на автомобилите и предните стъкла от триплекс, които не се чупят лесно, изхвърлянето през прозореца е почти невъзможно. Ако хората в купето не са с колани, телата им се удрят едно в друго и в частите на купето, което води до сериозни наранявания. Затова винаги поставяйте предпазния си колан, включително и на задните седалки.

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!

Myve google news
Споделете статията в: