известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Протонни батерии- бъдещето на чистата енергия

Екип MyVe
Екип MyVe
06:00 | 14.12.2024
Време за четене: 03:15 мин.
Протонни батерии- бъдещето на чистата енергия

Протонните батерии предлагат надежда за чиста енергия

Революцията на екологичните електрически превозни средства зависи от един основен компонент – литий, информира AUTOZONA.BG. Той е ключов елемент в батериите, които захранват електрически превозни средства и съхраняват енергия. Това подпомага стабилизирането на електрическите мрежи, тъй като светът все повече разчита на енергийни източници като вятърна и слънчева енергия.

Докато литият е синоним на ‘чиста енергия’, неговото добиване е свързано с значителни екологични въздействия и геополитически рискове. По тези причини, изследователите търсят алтернативи.

Ролята на UNSW Сидни в разработката на протонни батерии

Учени от UNSW Сидни са създалите експериментален модел на батерия, използваща протони вместо литий. Те използват нов органичен материал, наречен тетраамино-бензохинон (TABQ), който улеснява движението на протоните.

„Батерията предлага бързо съхранение на енергия, удължен живот на цикъла и ефективна работа дори при температури под нулата,“ съобщават от Interesting Engineering.

Тази технология може да промени бъдещето на съхранението на енергия, особено в електрическите превозни средства и за мрежово съхранение.

Предимства на комерсиализацията на протонните батерии

При успешна комерсиализация, тези батерии могат да донесат големи ползи за чистата енергия. В момента производството на литий е почти изцяло монополизирано от Китай, което създава рискове за световната икономика.

Според Беатрикс Кийм, директор на Центъра за автомобилни изследвания в Германия, „Китай контролира по-голямата част от капацитета за рафиниране на редкоземни и литий.“

Екологични предизвикателства при добива на литий

Извличането на литий е изключително водоемко, особено в пустинни региони. Според WIRED, за добив на един тон литий се изискват приблизително 500 000 литра вода. Това представлява сериозна заплаха за водните ресурси.

Освен това, употребата на токсични химикали при този процес може да застраши екосистемите и производството на храна. Това е причина за спорното разширяване на добива на литий в региони като Южна Америка.

Геополитическото значение на лития

Зависимостта на света от китайския литий създава проблеми за свободния пазар и националната сигурност. Китай предприе мерки за ограничаване на износа на определени минерали и вероятно ще засили тези политики, ако икономическите отношения с други страни се влошат.

Научните открития в нелитиеви батерии могат да помогнат за намаляване на зависимостта и решаване на тези проблеми.

Последвайте Myve в Google Новини за още актуални публикации!

Myve google news

Свали мобилното приложение MyVe и ползвай всички услуги напълно безплатно:

Google Play Apple AppStore AppGallery
Споделете статията в: