известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

По инициатива на ЕЦТП община Стара Загора се присъедини към експеримент за въвеждането на "мигащ зелен" сигнал на светофарите

Екип MyVe
Екип MyVe
12:51 | 10.03.2023
Време за четене: 02:47 мин.
По инициатива на ЕЦТП община Стара Загора се присъедини към експеримент за въвеждането на

През 2021 г. след поредица от тежки пътнотранспортни произшествия, настъпили на територията на гр. Стара Загора, както и във връзка с редица проверки и спорове относно това доколко е нормативно регламентирано т. нар. „мигаща зелена светлина“ на светофарните уредби, беше взето решение „мигащото зелено“ да бъде премахнато. Това действие породи много спорове както в експертната общност, така и сред гражданите. За нас като професионална организация на дневен ред никога не е стоял въпросът дали то е по-добро или по-лошо от обратните броячи, например. Но беше важно да оценим фактите такива каквито са, а именно, че „мигащата зелена светлина“ не е нормативно регулирана в нито един акт действащ на територията на Република България. Считаме, че въвеждането на практики, които излизат извън нормите и рамките на действащите закони и правила в България, е не дотам добра практика, която освен всичко не дава добър пример на гражданите. 

Най-съществения въпрос, който остана без отговор беше: „Какво точно искаме да кажем чрез „мигащото зелено“ на участниците в движението и какво трябва да е правилното поведение на водачите при наличието на „мигащо зелено“? Безспорно не можем да забраним преминаването на зелен сигнал, бил той и мигащ, защото значението на зеленото е „преминаването е разрешено“. В тази връзка следва да се дефинира точно ясно и конкретно какво искаме да кажем на участниците в движението и какво трябва да бъде тяхното поведение при наличието на „мигаща зелена светлина“ като част от фазата на светофарния цикъл?

Въпреки всичко казано до тук, обаче, ние не останахме глухи и за обществените призиви от страна на гражданите и твърдението им, че се ориентират по-добре когато светофарът ги предупреди чрез премигване, че предстои смяна на фазата. Ние също така разбираме и оценяваме това, че едно правило, за да може да се измени, най-напред трябва да се направи експеримент как би работило даденото нововъведение. 

Във връзка с това, съвместно със...

Прочетете цялата статия на следния линк:   https://euctp.com

Споделете статията в: