"План „Маршал“: как VW се бори за оцеляване на фона на криза"
Фолксваген предприема безпрецедентни мерки за преструктуриране в Германия
Volkswagen Group обяви мерки за преструктуриране, които са без аналог в Германия. Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че това е резултат от дългогодишно натрупаване на проблеми в компанията.
Признаци на финансови затруднения
В началото на септември Арно Антлиц, финансов директор на компанията, предупреди, че Volkswagen разполага с не повече от две години, за да направи необходимите промени. Планира се затваряне на най-малко три германски фабрики и намаляване на заплатите с 10% за около 140 000 работници.
Дълбоки промени в структурата
Мерките, пред които се изправя Volkswagen, са отраз на сериозните предизвикателства, пред които компанията е изправена. Управлението е било критикувано за пренебрегване на проблемите с капацитета и прекомерните разходи.
„В момента не правим достатъчно пари от нашите автомобили, докато разходите ни за енергия, материали и персонал продължават да растат," заяви Томас Шефер, главен изпълнителен директор на VW.
Последици и рискове за икономиката
Големите съкращения биха могли да влошат икономическата ситуация в Германия, която се очаква да се свие за втора поредна година през 2024 г. Шефер отбелязва, че заводите на VW в Германия са два пъти по-скъпи за експлоатация в сравнение с конкурентите.
„Това е огромна културна промяна, която се случва във VW,“ каза Матиас Шмид, независим автомобилен анализатор.
Роля на синдикатите и местното правителство
Синдикатите контролират половината от местата в надзорния съвет. Това, заедно с участието на провинция Долна Саксония, дълго време е защитавало фирмените операции от радикални промени.
Необходимост от подобрение на маржовете
През първата половина на годината VW постигна оперативен марж от само 2,3%, по-нисък от желаните 6,5% през 2026 г.
„Тези съкращения не са само опитът на Volkswagen да укрепи маржа си,“ отбелязва Шмид. „Компанията се нуждае от тях, за да оцелее.“