известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Откъде идва суровият петрол?

Екип MyVe
Екип MyVe
10:37 | 23.03.2024
Време за четене: 02:47 мин.
Откъде идва суровият петрол?

Суровият петрол получава прозвището „черно злато“ заради монументалното количество продукти, които могат да бъдат преработени от него и от реализирането на огромни печалби от продажбата му. От петрола се произведжат не само бензин и дизелово гориво за захранване на нашия транспорт, но и пластмаса, газ, битум, восъци, мазут, смазочни масла и много други, които в крайна сметка стават част от почти всеки продукт, който произвеждаме и консумираме.

Но откъде идва суровия петрол?

Суровият петрол е естествено срещащо се изкопаемо гориво – което означава, че идва от останките на мъртви организми. Суровият петрол се състои от смес от въглеводороди – водородни и въглеродни атоми. Съществува в течна форма в подземни резервоари в малките пространства в седиментните скали. Или може да се намери близо до повърхността в нефтени пясъци. Често се среща заедно с природен газ и солена вода.

Суровият нефт се образува от останките на мъртви организми (диатомеи) като водорасли и зоопланктон, които са съществували преди милиони години в морска среда. Тези организми са били доминиращите форми на живот на земята по това време. ( Динозаврите не са съществували по това време, така че ако сте чували, че изкопаемите горива са от динозаври, то това не е вярно.) Докато са живели, тези организми са абсорбирали енергия от слънцето и са я съхранявали като въглеродни молекули в телата си. След като умрели, останките им потънали на дъното на океаните или речните корита и били погребани в слоеве пясък, кал и скали. В продължение на милиони години останките са били погребани все по-дълбоко и по-дълбоко под повече утайки и органични материали. Огромният натиск, високите температури и липсата на кислород трансформираха органичната материя във восъчно вещество, наречено кероген. С още повече топлина, налягане и време керогенът преминава през процес, наречен катагенеза, който трансформира керогена във въглеводороди.

Различни комбинации от налягане, топлина и оригиналния състав на...

Прочетете цялата статия на следния линк:   https://autozona.bg

Последвайте ни за още актуални новини в Google News

Споделете статията в: