Металните наноклъстери повишават устойчивостта на батериите (ВИДЕО)
Изследователи от Токийския научен университет (TUS) постигнаха забележителен пробив в съхранението на енергия. Те са използвали метални нанокластери, за да преодолеят предизвикателствата, пред които са изправени литиево-серните батерии (LSB), обещавайки по-устойчиво и ефективно бъдеще, според съобщение на университета.
Търсенето на ефективни системи за съхранение на енергия непрекъснато нараства, главно поради неотдавнашната поява на периодична възобновяема енергия и приемането на електрически превозни средства. Литиево-серните батерии (LSB), които могат да съхраняват три до пет пъти повече енергия от традиционните литиево-йонни батерии, се очертаха като обещаващо решение.
Въпросът за „ефекта на совалката“
LSB използват литий като анод и сяра като катод, но тази комбинация създава предизвикателства. Един важен проблем е „ефектът на совалката“, при който междинните видове литиев полисулфид (LiPS), образувани по време на цикъла, мигрират между анода и катода, което води до избледняване на капацитета, нисък жизнен цикъл и лоша производителност. Други проблеми включват разширяването на серния катод по време на абсорбцията на литиеви йони и образуването на изолиращи литиево-серни видове и литиеви дендрити по време на работа на батерията. Въпреки че различни стратегии, като катодни композити, електролитни добавки и електролити в твърдо състояние, са били използвани за справяне с тези предизвикателства, те включват компромиси и съображения, които ограничават по-нататъшното развитие на LSB.
Напоследък атомно прецизните метални наноклyстери, агрегати от метални атоми с...
Прочетете цялата статия на следния линк: https://autozona.bg