известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

КУПИХ СИ КОЛА, КАКВО СЛЕДВА? РАЗХОДИ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ, ДАНЪЦИ И ТАКСИ

КУПИХ СИ КОЛА, КАКВО СЛЕДВА? РАЗХОДИ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ, ДАНЪЦИ И ТАКСИ

След дълго търсене, огледи, консултации най-накрая си намерил своя нов автомобил. Договорил си се със собственика за цената, уговорили сте как и кога ще стане прехвърлянето. В статията ще откриеш отговор на въпроса “Купих си кола, какво следва?” Както и колко още средства трябва да предвидиш за регистрация, данъци и такси? Продължи да четеш.

Много често шофьорите питат “Купих си кола, какво следва?”.

Тъй като човек не си купува всеки ден кола, логично е да не знае как протича цялата процедура. Ето затова този кратък наръчник на купувача може да ти бъде безкрайно полезен.

В статията ще научиш какви задължения има купувачът при сключването на сделката, какви документи са нужни, още колко са съпътстващите разходи – по регистрацията, плащането на данъци, застраховки и др.?

В статията ще стане въпрос само за сделки с употребявани автомобили.

Какви са вариантите за придобиване на МПС?

Процедурата по промяната на собствеността и по регистрацията зависи от механизма на придобиване. Вариантите са няколко:

  • автомобилът се купува от частно лице или автокъща и вече има българска регистрация;
  • автомобилът е нов внос от държава в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария.
  • автомобилът е нов внос от държава извън ЕС, ЕИП или Швейцария.

Купих си кола, какво следва? Прехвърляне на автомобил с българска регистрация

При закупуване на превозно средство с валидна българска регистрация купувачът и продавачът трябва да се явят пред нотариус. Прехвърлянето става с договор за покупко-продажба с нотариална заверка на техните подписи. Нотариусът задължително проверява за:

  • запори;
  • лични документи и документите на МПС;
  • платен данък МПС;
  • застраховка „Гражданска отговорност“;
  • валиден технически преглед на МПС;
  • гражданско състояние на страните.

Липсата на застраховка и технически преглед не е причина сделката да не се осъществи. Информацията е за сведение на новия собственик – той ще трябва да поеме и този разход.

Пререгистрация на автомобил с българска регистрация в КАТ

След прехвърлянето на автомобила следва административната процедура по регистрацията в Пътна полиция. В срок до 1 месец купувачът, вече собственик, трябва да заяви промяната в КАТ, за да получи ново свидетелство с неговото име.

Внимание: Срещу 11 лв. държавна такса купувачът може предварително да заяви новия талон на колата чрез нотариуса. Условието е превозното средство да не сменя района на постоянната си регистрация. В този случай талонът е готов два дни след изповядване на сделката. В КАТ новият собственик трябва да представи договора за покупко-продажбата, квитанция за платена такса, документ за сключена „Гражданска отговорност“.

Ако не заяви тази услуга, собственикът трябва да се яви на гише в „Пътна полиция“ и да подаде заявление по стандартния начин. Документите, които се изискват, виж ТУК.

Когато купувачът и продавачът са от различни административни области, промяната на регистрационния номер става по желание на новия собственик. Превозното средство обаче подлежи на задължителна идентификация – трябва да мине през канал.

По закон, ако собственикът не регистрира МПС до 2 месеца след прехвърлянето, следва служебна дерегистрация. Регистрационният номер става невалиден. Регистрацията може бъде възстановена след подаване на ново заявление от собственика. Издава се нов талон и нови регистрационни табели.

От 1 януари 2021 г. КАТ предлага нова услуга: Продавачът може да запази срещу такса номера на автомобила, който продава. С него той може да регистрира друго превозно средство от същата категория.

Какви са разходите по прехвърляне и пререгистрация на МПС с българска регистрация?

  1. Нотариална такса – изчислява се съгласно тарифата към Закона за нотариусите и нотариалната дейност и зависи от стойността на сделката. Ако сделката е за 10 000 лв., нотариалната такса ще е към 160 лв. Калкулатор на нотариални такси
  2. Местен данък – % от стойността на сделката. Ставката е различна в различните общини; за Столична община данъкът е 3%.
  3. Удостоверение за застрахователна стойност на МПС – минимум 30 лв.
  4. Такса за регистрация в Пътна полиция – около 50 лв. (вкл. нов регистрационен номер, нов талон, заявления и др.) при плащане с ПОС устройство.
  5. Такса за промяна в регистрацията без смяна на табели – 20 лв. при плащане с ПОС устройство.

Цялата статия може да прочетете на следния линк

Източник: www.уили.com

# Hashtag

Свързани статии