Корейски учени създават батерия, която може да се самозагасява
Иновативна батерия притежава трипластова структура и изключителна производителност
Учени от Института за наука и технологии в Дегу Гьонбук (DGIST), Южна Корея, създадоха нов тип литиево-метална батерия с „трипластов твърд полимерен електролит“. Батерията има способност да се самозагасява при пожар и запазва изключителна производителност дори след много зареждания и разреждания.
Проблемът с дендритите
В традиционните твърди полимерни електролитни батерии, литият израства в дървовидни структури наречени „дендрити“, които могат да повлияят на връзките в батерията и да увеличат риска от пожари и експлозии.
Решението на екипа
Екипът предлага решение с трипластова структура на електролита, която включва меки външни слоеве за добър контакт с електродите и силен среден слой за увеличаване на здравината на батерията. Електролитът съдържа декарбомо-дифенил етан за намаляване на риска от пожар, висока концентрация на литиева сол и 'зеолит' за усилване на електролита.
„Това изследване се очаква да допринесе значително за комерсиализацията на литиево-метални батерии, използващи [твърди полимерни] електролити, като предоставя подобрена стабилност и ефективност на енергийни устройства за съхранение“, каза д-р Ким.
Изключителна производителност
Според главния изследовател д-р Ким Дже-Хюн, батерията запазва приблизително 87,9% от производителността си след 1 000 цикъла на зареждане и разреждане. Това е много по-добре от повечето съвременни батерии, които губят 20-30% капацитет при същия брой цикли на зареждане и разреждане.
Потенциални приложения
Иновативната батерия е не само подходяща за електрически превозни средства, но може и да се използва за смартфони, носими устройства и мащабни системи за съхранение на енергия.