КАКВИ СА ГЛОБИТЕ, АКО КОЛАТА НЕ Е ГОТОВА ЗА ЗИМАТА?
От 1 ноември в цялата страна започна ежегодната зимна акция на КАТ. В нея Пътна полиция проверя дали автомобилите ни са подготвени за зимата. За да си в крак с всички задължения на шофьори, прочети тази статия. В нея ще откриеш какви са глобите, които може да ти наложат.
От 1 ноември в цялата страна започна акция „Зима“. КАТ ще проверява автомобилите дали са подготвени за зимата и ако досега не си посетил сервиза, препоръчително е повече да не отлагаш. Ясно е, че шофьорът трябва да полага грижа за своята кола през цялата година. През зимата обаче се изисква по-специално внимание, за да бъде автомобилът в най-доброто си работно състояние, по-сигурен и безопасен.
Пътните условия през зимата изискват и по-различно поведение зад волана. Затова трябва да се съобразяваш с намалената видимост, мократа, хлъзгава или заледена настилка, по-дългия спирачен път и др. Най-важното правило е: Намали скоростта – увеличи дистанцията.
Ако не си сигурен откъде да започнеш в зимната подготовка на автомобила, запознай се с контролния списък на Уили. В статията ще си припомним и глобите, които може да ти наложи КАТ, ако колата ти не е готова за зимата.
Виж глобите, ако колата не е подготвена за зимата
Ако те спрат в рамките на акция „Зима“, виж за какво могат да те проверят и каква глоба могат да ти напишат, ако не си изряден. Разбира се, повечето правила важат по принцип, но предвид засилените проверки ги напомняме отново.
Правило: Движи се с технически изправен автомобил
Всяко превозно средство трябва да е технически изправно (чл. 139, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата). Това означава:
- Фарове, мигачи, стопове, габарити при маневри трябва да са изправни, чисти, видими и регулирани.
- Спирачната и стъклопочистващата система трябва да са изправни.
- Автомобилът да е оборудван с авариен комплект и др.
Последици: При неизправно МПС следва временно спиране от движение до отстраняване на неизправността (чл. 171, т. 2). Когато повредата е възникнала по време на движение, в зависимост от нейното естество, автомобилът може да бъде придвижван в определени хипотези на собствен ход и това не представлява нарушение (Виж чл. 10 и чл. 11 от Правилника за прилагане на ЗДвП).
При шофиране на технически неизправен автомобил санкциите са:
50 лв. – за незначителни неизправности;
200 лв. – за значителни неизправности;
500 лв. – за опасни неизправности (напр. спирачки).
Правило: Поддържай чистачките изправни
Последици: Неработещите чистачки и стъклоумивателно устройство се приема за техническа неизправност. При незначителна техническа неизправност глобата е 50 лв. Ако не работят в дъжд и сняг, следва временно спиране от движение до отстраняване на неизправността.
Правило: Изправни светлини
Последици: Дефект в светлинния източник води до незначителни или значителни технически неизправности. Оттук и наказанието е различно. За по-маловажни случаи с неизправни светлини може да се наложи и фиш с глоба от 20 лв. по чл. 185. Същото важи и за чистачките. Общо взето е по преценка на пътния полицай.
Правило: Използвай подходящи гуми
Използвай гуми за зимни условия или гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март (чл. 139, ал. 1, т. 4).
Последици: Глоба от 50 лв. за водач, който управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми или в нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 4.
Цялата статия може да прочетете на следния линк
Източник: www.уили.com