известия
съобщения
АвтоБОТ
myve logo Промоции Локация

Как се подава ток на автомобил?

Екип MyVe
Екип MyVe
12:03 | 09.07.2023
Време за четене: 06:52 мин.
Как се подава ток на автомобил?

През студените зимни дни вероятността да имате проблем с изтощен акумулатор или да трябва да помогнете на друг шофьор да стартира колата си се увеличава. Ако вашият акумулатор е изтощен, най-добрият вариант е да го свалите и да го заредите със зарядно устройство. Ако обаче нямате зарядно или време за зареждане, трябва да потърсите помощ от приятел или специализирана фирма, които да ви помогнат с тази задача. Има много различни мнения относно правилния начин за извършване на тази процедура и дали въобще трябва да се използва подобен метод за стартиране на двигателя. За съжаление, има случаи на повреди в електрониката, които възникват след подаване на ток от друг автомобил, но повечето от тях са резултат от грешки или неспазване на правилата за безопасност. На практика няма какво да се обърка, ако следвате правилната последователност на действията. Важно е да внимавате за няколко неща, които са от съществено значение и могат да направят разлика между успешното стартиране и неуспеха.

Подготовка за подаване на ток

За да извършите процедурата по запалване на автомобил с помощта на друг акумулатор, трябва да вземете предвид някои важни фактори:

  • Акумулаторът на помагащия автомобил трябва да бъде в правилна позиция и добре зареден, като предпочитано е да има капацитет, който не е по-малък от изтощения.
  • Изтощеният акумулатор трябва да е изправен и без повреди. В противен случай съществува риск да повредите и помагащия автомобил.
  • Кабелите, които използвате, трябва да имат достатъчно голямо сечение, за да издържат на тока, който ще премине през тях. В противен случай може да се случи разтопяване на изолацията, запалване, късо съединение и сериозни повреди. Много от евтините кабели, които се продават, са прекалено тънки и не отговарят на необходимите стандарти. Външно изглеждат дебели, но в повечето случаи това е само изолация, а щипките им са слаби. Дори и да не се стопят, много малка е вероятността да стартирате двигателя с тези тънки кабели.
  • Никога не докосвайте двата края на кабелите, ако вече са свързани с акумулаторите и внимавайте да не докоснете щипките (особено положителната) до други части на автомобила. Това може да причини повреди както на колата, така и на акумулатора.

Ако сте спазили горните условия, може да преминете към подаването на ток.

10 стъпки за подаване на ток

  1. Преди да започнете, уверете се, че всички електрически системи или устройства в автомобила с изтощен акумулатор са изключени (светлини, радио/CD, навигация и др.).
  2. Паркирайте втория автомобил възможно най-близо до колата с изтощен акумулатор без да се докосват, като се уверите, че кабелите ще могат удобно да свържат двата акумулатора.
  3. Уверете се, че двигателите на двата автомобила са изключени и отворете предния капак (или багажника, ако акумулаторът се намира там).
  4. Прикрепете единия край на червения кабел към положителния полюс на изтощената батерия. Положителният полюс обикновено има червено пластмасово покритие със символ плюс (+) върху него. Премахнете покритието, за да достъпите полюса.
  5. След това прикрепете другия край на червения кабел към положителния полюс на акумулатора на втория автомобил.
  6. Прикрепете единия край на черния кабел към отрицателния полюс на заредения акумулатор.
  7. След това прикрепете другия край на черния кабел някъде на корпуса в двигателния отсег на автомобила с изтощения акумулатор - твърда метална част на двигателя е най-добре. Въпреки че е възможно да закачите кабелите директно плюс към плюс и минус към минус, правилният начин е да закачите минусовата щипка към корпуса на автомобила. Това ще предпази електрониката на автомобилите и ще намали искрите при комутирането. Другото предимство на този метод е, че няма да се окаже влияние върху евентуална слаба връзка в минусовото трасе на изтощения акумулатор, което може да затрудни запалването.
  8. Сега опитайте да стартирате автомобила с изтощен акумулатор, следвайки следните стъпки - първо, трябва да запалите автомобила със заредения акумулатор и да го оставите да работи няколко минути. През това време падналият акумулатор ще започне да се възстановява, което ще улесни запалването. За допълнителна безопасност изключете двигателя и след това опитайте да стартирате автомобила с изтощения акумулатор. Ако не успеете с първите 2-3 опита, отново запалете автомобила със заредения акумулатор. Направете нов опит да стартирате автомобила с проблемен акумулатор. Изчакайте малко време между опитите, за да не повредите стартера. Обикновено не са необходими повече от 2-3 опита, за да стартира двигателят. Ако все още не успявате и усещате слабо въртене от стартера, може да леко да форсирате помагащия автомобил, но това обикновено не е нужно и препоръчително. Ако след няколко опита автомобилът все още не запалва, вероятно проблемът е на друго място.
  9. Ако автомобилът се стартира, оставете го да работи около пет минути.
  10. Когато автомобилът с падналия акумулатор успешно запали, трябва да откачете кабелите в обратен ред. Първо, отстранете минусовия кабел от автомобила с изтощения акумулатор. След това отстранете кабела от заредения акумулатор. Накрая, отстранете кабела, свързващ плюсовете, като внимавате да не допрете щипките до други части на автомобила.

Намерете още полезни статии тук

Споделете статията в: