Как литият на Сърбия стана стратегически важен за Шолц
Автомобилната индустрия в Европа се нуждае от литий
За да продължи да съществува, автомобилната индустрия в Европа се нуждае от увеличаване на своята суверенност. Подобен напредък зависи директно от добива на редки изкопаеми, като литий. Наскоро Олаф Шолц, канцлерът на Германия, обсъди въпроса с президента на Сърбия, страна с най-големите известни резерви на литий в Европа.
Потенциалът на сръбските литиеви резерви
Сърбия може да държи бъдещето на европейския автомобилен сектор в своите ръце. Тази малка източноевропейска страна не е известна като голям производител на автомобили, но има други интересни преимущества. Днес, Сърбия разполага с най-големите известни резерви на литий в Европа.
Регионът на Ядар би могъл ежегодно да осигури 58 000 тона литиев карбонат.
Германия иска сръбския литий
Олаф Шолц, канцлерът на Германия, проведе среща на 10 декември с президента на Сърбия. По време на визита във Фрайберг, Германия, той отбеляза, че литият е ключов елемент за електрическите автомобили. В същото интервю той добави, че успехът на прехода към електромобили зависи от наличието на достатъчно литий за индустрията.
Германските производители преминават през сложен период. В разгара на кампанията за преизбиране, канцлерът на Германия се опитва да възобнови ключов сектор от икономиката на страната.
Белград трябва да започне да използва своите литиеви резерви през 2028 г.
Сътрудничество с предложения за подкрепа
Шолц разбира важността на този проект за Германия и е предложил подкрепа на Сърбия за развитие на пълноценна верига за стойност в производството на литий. Президентът Александр Вучич вече потвърди, че литият, който Сърбия ще произвежда, ще бъде в полза на Европа. Става дума за индустриална суверенност и евентуално оцеляване на производителите на Стария континент.