Къде отива руския петрол след наложените санкции?
След началото на войната в Украйна бяха обявени европейски санкции върху руския петрол. Целта на налагането им бе да се ограничи руския експорт на петрол, като така се намалят приходите на Москва. Западът се надяваше чрез санкциите да повлияе на руската икономика и да принуди Русия да спре войната. Успяха ли санкциите и какво е положението шест месеца по-късно?
Шест месеца по-късно стана ясно, че идеята да се парализира руската икономика със санкции не е проработила. В момента Русия произвежда и доставя на световния пазар почти толкова петрол, колкото преди началото на войната в Украйна и налагането на европейските санкции. Това обаче не е всичко – в момента заради по-високите цени на петрола Москва печели дори повече. Въпреки спада в износа на петрол, Русия получава средно 20 милиарда долара месечно от продажби тази година, докато през 2021 г., когато световната икономика се възстановяваше от пандемията, средната месечна стойност беше 14,6 милиарда долара.
Логично възниква въпроса: Къде отива руския петрол след наложените санкции?
Когато купувачите в САЩ, ЕС и техните тихоокеански съюзници намалиха вноса си на руски петрол, голяма част от него отиде в ...
Прочетете цялата статия на следния линк: https://autozona.bg