John Deere въвежда роботизирана косачка
Индустриалната революция на автономните и електрически машини
Автомобилната индустрия преживява революция, където електрическите силови агрегати и системите за автономно управление се внедряват все по-разпространено. Докато автомобилните производители работят върху самоуправляеми автомобили, в отрасли като земеделие и озеленяване тихо се появяват нови технологии. На CES 2025 John Deere представи разнообразие от автономни и електрически машини, които биха могли не само да облекчат работната сила, но и да променят из основи начина, по който се извършват определени задачи.
Запознайте се с роботизираната косачка: тихият гигант
Един от най-интересните нови продукти на John Deere е електрическата роботизирана косачка. С оборудване от 21.4 kWh батерия, косачката може да работи до 10 часа, което я прави идеална за големи търговски площи. Благодарение на четири двойки стереокамери, тя разполага с 360-градусово зрително поле, осигурявайки висока прецизност и безопасност. Електрическото задвижване предлага значителни предимства спрямо традиционните бензинови косачки, включително по-ниско ниво на шум, което позволява започване на работа по-рано през деня.
„Нашите земеделски, строителни и бизнес клиенти в сферите на озеленяване имат работни задължения, които трябва да бъдат изпълнени в определени моменти. Въпреки всичко, няма достатъчно наличен и квалифициран персонал“. — Джахми Хиндман, главен технологичен директор на John Deere.
Отвъд тревата: високотехнологичният флот на Deere
На изложението в Лас Вегас John Deere представиха три нови самоуправляеми превозни средства. Сред тях беше и второто поколение на автономния трактор, оборудван с 16 камери и графичен процесор от Nvidia. Компанията изследва нови възможности за използване на своите технологии в строителния сектор, като представи и самоуправляваща се дъмпкарница, способна да транспортира над 92,000 паунда материали. Тези машини стават все по-разпространени и обещават значително увеличение на продуктивността.
Дизеловият трактор, представен от John Deere, е проектиран специално за работа в градини с ядки. Той е снабден с LiDAR технология, за да може да се ориентира лесно в зони, където GPS сигналите може да бъдат блокирани.
Заключение
Технологиите се развиват бързо и автономните превозни средства може да станат норма в бъдеще. Докато компании като John Deere твърдят, че помагат на бизнесите, лишени от квалифициран работен ресурс, все още съществуват опасения за бъдещето на работещите в тези сектори.