Илон Мъск в центъра на съдебна буря
Илон Мъск обвинен в измама на инвеститори
В началото на 2022 г. главният изпълнителен директор на Tesla, Илон Мъск, беше натрупал такъв обем акции в Twitter, че държеше повече от пет процента от компанията. Тази стъпка можеше да доведе до значителен скок на цената на акциите на Twitter, ако Мъск беше докладвал своевременно за своето притежание. Въпреки това, последни твърдения от Комисията за ценни книжа и борси (SEC) в съда претендират, че той не го е направил, по същия начин, по който е ощетил инвеститорите с повече от 150 милиона долара.
Забавеното докладване и последиците от него
Искът твърди, че до март 2022 г. Мъск е притежавал повече от девет процента от обикновените акции на Twitter, което е създало изискване той да докладва за акциите в срок от 10 дни. Докладът не е подаден до 11 дни по-късно, което е довело до скок от 27 процента в цената на акциите. Ако ищецът успее, съдът може да поиска Илон Мъск да плати гражданска санкция и да върне печалбите си.
Твърденията на SEC и отговорът на Мъск
SEC твърди, че „Тъй като Мъск не разкри своевременно своето бенефициентско участие, той е успял да направи тези покупки от нищо неподозиращата общественост на изкуствено ниски цени. Инвеститорите, които са продали обикновените акции на Twitter през това време, са го направили на изкуствено ниски цени и по този начин са претърпели значителни икономически щети."
Отговорът на защитата
Адвокатите на Мъск веднага оспориха обвиненията, като адвокат Алекс Спиро заяви, че SEC не може да предяви „действителен случай“, тъй като неговият клиент не е направил нищо нередно. Той обвинява SEC в дългогодишна кампания на тормоз, определяйки иска като проблем с една липсваща форма за подаване.