Батерии и водород за нулеви нетни емисии
4.6 млрд евро от ЕК за устойчива енергия
Днес, през първата седмица от новия си мандат, Европейската комисия обяви увеличаване на усилията за подкрепа на технологиите с нулеви нетни емисии. Целта е да се укрепи конкурентоспособността на европейската промишленост и да се постигнат климатични цели.
Нови финансирания за декарбонизация
ЕК стартира две нови покани за представяне на предложения с бюджет от 3.4 милиарда евро. Те са насочени към внедряване на иновативни технологии за декарбонизация, включително батерии за електрически превозни средства. Стартира и вторият търг на Европейската банка за водород, подкрепен с бюджет от 1.2 милиарда евро за ускоряване на производството на водород от възобновяеми източници в ЕИП.
Критерии за устойчивост
В новите покани за представяне на предложения и търговете са включени нови критерии за устойчивост. Те целят да защитят Европа от зависимост от един-единствен доставчик.
Подкрепа за производството на батерии
ЕК обяви първа покана на стойност 1 милиард евро за проекти за производство на иновативни акумулаторни клетки за електромобили. Целта е да се увеличи инвестициите в технологии от съществено значение за прехода към чиста енергия.
Инвестиции в производството на водород
Комисията стартира и втория търг за подкрепа на проекти за производство на водород от възобновяеми източници, с бюджет от 1.2 милиарда евро. Предлагат се механизми като "Търгове като услуга", които позволяват на държавите членки да подкрепят проекти, не избрани за финансиране от Фонда за иновации.
„Търговете като услуга дават възможност за финансиране на проекти без отделен национален търг.“
Период на кандидатстване и подписване на договори
Кандидатите за поканите за нулеви технологии и батерии трябва да подадат заявления до 24 април 2025 г. Очаква се успешните кандидати да подпишат договори до първото тримесечие на 2026 г.
Източник и финансови средства
Фондът за иновации отпусна около 7.2 милиарда евро за над 120 проекта, като този бюджет е увеличен до 12 милиарда евро за повече от 200 проекта след последната покана. Прогнозните приходи от схемата на ЕС за търговия с емисии до 2030 г. са 40 милиарда евро.