12 ключови проверки на автомобила, които да извършвате редовно
Има няколко проверки на автомобила, които можете да извършите, за да го поддържате в добро състояние и да предотвратите аварии и излишни разходи. Изследване на RAC показа, че само една пета от шофьорите (19%) винаги проверяват дали автомобилите им са "готови за път". Половината от шофьорите (51%) казват, че понякога проверяват автомобила преди пътуване, но 30% казват, че никога не го правят. Отделянето на пет минути за извършване на няколко проверки на всеки няколко седмици и определено преди дълго пътуване може да ви спести много пари в дългосрочен план, а и ще ви помогне да сте безопасни на пътя.
12 лесни проверки на автомобила:
-
Гориво
Проверете дали в имате достатъчно гориво за предстоящото пътуване. Може да звучи очевидно, но ще се изненадате колко много хора остават без гориво, особено в лоши зимни условия.
Вижте нашите съвети за пестене на гориво.
-
Масло
Ниското ниво на маслото може да предизвика авария и да доведе до катастрофални повреди на двигателя, ако не се следи периодично. За тази цел е необходимо да проверявате нивото на маслото, като референтната граница трябва да бъде между минималната и максималната маркировка на щипката за проверка на маслото на автомобила, като добавете ако е необходимо.
-
Гуми и чистачки
Проверете гумите дали не са износени (дълбочина на грайфера) или увредени. Минималната дълбочина на протектора е 1.6 мм, но през зимата (15-ти ноември - 1-ви март) е задължително да имате 4 мм грайфер.
Уверете се, че гумите ви са с правилното налягане, като проверите ръководството на автомобила, ако не знаете какво е правилното налягане.
-
Охладителна течност
Проверете нивото на охладителната течност в автомобила, когато двигателят е студен и долейте при необходимост. Последното, от което имате нужда е прегряване на двигателя.
-
Светлини и акумулатор
Светлините и акумулатора трябва да се проверят редовно. Нека друг човек обиколи колата и се увери, че всичките светлини работят, включително на номера, тъй като можете да получите глоба, ако номерът ви не може да се види.
Трябва също да проверите акумулатора и да се уверите, че клемите са чисти и стегнати. Ако двигателят трудно пали, когато завъртите ключа, проверете акумулатора в сервиз - нека проверят и системата за стартиране и зареждане, както и дали нещо изтощава акумулатора ви.
-
Чистачки
Проверете чистачките на предното стъкло (ако има и на задното), тъй като те се износват и трябва да се сменят от време на време поради "замазване".
Проверете нивото на течността за почистване на стъклото в резервоарчето, като го допълните, ако е необходимо.
Течността за почистване на стъклата е важен през цялата година. През зимата снегът и прахът замърсяват предните стъкла, докато през лятото - насекомите. Поради тази причина никога не отлагайте проверката на нивото на течността.
-
Въздушен филтър на двигателя
Дефектен или замърсен въздушен филтър може да намали ефективността на горивото и да доведе до намалена мощност на двигателя, затова механиците препоръчват да се сменя всеки 12 месеца или 10 000 - 15 000 км., в зависимост от това, което настъпи по-рано.
Ако смятате, че филтърът трябва да се провери или смени, просто намерете филтъра (обикновено в черна кутия под предния капак) и го сменете, като при необходимост проверете ръководството на автомобила си за инструкции.
-
Запалителни свещи
Смяната на свещи е от съществено значение за работата на двигателя. Една или повече повредени свещи ще предизвикат неправилна работа на двигателя, затова е добре да знаете как да ги смените.
Обикновено запалителните свещи трябва да се сменят на всеки 30 000 - 60 000 км. (някои производители твърдят, че техните свещи могат да издържат над 100 000 км.). Ако искате да ги смените сами, ще са ви необходими подходящи инструменти. Препоръчваме ви да проверите ръководството за експлоятация на автомобила или да посетите специализиран сервиз.
-
Спирачки
Спирачките са основен компонент от пътната безопасност. Поради тази причина, правилното функциониране на спирачната система е от съществено значение, за да се избегнат скъпи ремонти и произшествия на пътя.
Започнете, като проверите нивото на спирачната течност и, ако е ниско, долийте - проверете ръководството на автомобила, за да научите правилната спецификация на течността.
Спирачната течност трябва да се сменя на определени интервали - отново проверете ръководството си за подробности или посетете специализиран сервиз.
-
Климатик
Необходимо е климатичната система на вашия автомобил да функционира правилно, независимо от температурата навън. Въпреки това, освен визуални проверки на тръбите, има малко неща, които можете да проверите сами.
Обслужването на климатични системи трябва да се извършва от компетентно лице с правилното оборудване. Обикновено оплакването е, че климатикът не "духа студено", което може да означава, че системата се нуждае от зареждане с фреон.
-
Интериор
Никой не иска колата му да се превърне в "боклук на колела", затова редовно почиствайте автомобила.
Чистият автомобил ви държи безопасни на пътя - не искате да има хвърлени бутилки, които се движат опасно под педалите.
-
Екстериор
Поддържайте външността на автомобила си, като го миете редовно. Ако го правите ръчно, обърнете внимание на светлините (фарове, стопове), тъй като те ви помагат да виждате и да бъдете видяни на пътя.
Поддържайте всички стъкла и прозорци чисти, тъй като замърсените ограничават видимостта на пътя и намаляват безопасността.
Ако извършвате тези лесни проверки на автомобила си, ще удължите неговия живот и ще го държите по-дълго време от сервиза. Ако се появи по-сериозен проблем, винаги потърсете професионална помощ.